Սեպտեմբերի 27-ից ի վեր մենք արձանագրել ենք առնվազն 37 քաղաքացիական զոհ եւ առնվազն 118 քաղաքացիական վիրավոր: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
«Վիրավորներից մեկը հենց այս գիշեր է արձանագրվել Ավետարանոց գյուղում ադրբեջանական հրթիռակոծության հետեւանքով»,-ասաց նա:
Բեգլարյանը հավելեց, որ հաշվի առնելով Հադրութում երկու քաղաքացիական անձանց սպանության տեսանյութը, որը տարածվել էր ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում, ռիսկը մեծ է, որ կարող են այլ նման դեպքեր էլ լինել, քանի որ անհետ կորած քաղաքացիական անձինք կան տվյալ բնակավայրերից:
«Հաշվի առնելով այն ձեռագիրը, որը կիրառվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից, վտանգը մեծ է, որ այդ քաղաքացիական անձինք զոհվել են նույնիսկ ենթարկվել են խոշտանգումների»,-ընդգծեց նա:

Since September 27, we have recorded at least 37 civilian casualties and at least 118 civilian casualties. Artsakh (Nagorno-Karabakh) Human Rights Defender (ombudsman) Artak Beglaryan stated this at a press conference on Saturday.
"One of the wounded was recorded tonight as a result of the Azerbaijani shelling in the village of Avetaranots," he said.
Beglaryan added that taking into account the video of the murder of two Armenian civilians in Hadrut which was disseminated on Azerbaijani social media, there is a high risk that there may be other similar cases, as there are missing Armenian civilians from those settlements. "Given the ‘signature’ being used by the Azerbaijani armed forces, there is a great risk that these civilians have fallen, were even tortured," he said.