Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ղեկավար Շոմբի Շարփի հետ հանդիպումը բավականին խոստումնալից էր: Այս մասին այսօր` հոկտեմբերի 24-ին, հրավիրված ասուլիսին ասաց «Արցախի կանանց նախաձեռնող խմբի» անդամ Իրինա Սաֆարյանը:
«Բնականաբար Շարփը հայտնեց իր մտահոգությունը, հայտնեց իր մտահոգվածությունը, հայտնեց, որ հասկանում է` ինչ է տեղի ունենում, հայտնեց, որ փորձում են մարդասիրական խողովակ բացել դեպի Արցախ եւ, միգուցե, այդ ձեւով հայտնվեն Արցախում եւ տեսնեն այն ամենը, ինչ կատարվում է Արցախում, սակայն նաեւ գիտենք, որ դրա համար նրան պետք է հրահանգներ տրվեն վերեւից, ինչը մինչեւ հիմա չենք տեսնում, ցավոք սրտի»,- ասաց նա:
Արցախի կանանց նախաձեռնող խմբի» անդամներից Սիրանույշ Սարգսյանն էլ ասաց, որ հաջորդ երկիրը, որին իրենց բողոքի ձայնն են հայտնելու ԱՄՆ-ն է եւ այս երկիրը պատահական չի ընտրվել. «ԱՄՆ-ն հանդիսանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ եւ պատասխանատվություն են կրում հակամարտության կարգավորման համար իրենց չափաբաժնով: Բայց ԱՄն-ն ընտրել ենք նաեւ նրա համար, որ Թուրքիան այս պատերազմում, որը շատ ավելի մեծ ներգրավվածություն ունի, քան մեր անմիջական թշնամի Ադրբեջանը, հանդիսանում է ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ հիմնական գործընկեր պետություններից մեկը եւ բոլորովին նորություն չէ, որ ամերիկյան զինամթերքներն են օգտագործվում այսօր Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ, ավերում Ստեփանակերտը, մյուս քաղաքները: Եւ այս ամենը իրականացվում է ԱՄՆ-ը օրենսդրությունը խախտելով, որովհետեւ ըստ նրանց օրենքների այդ զինատեսակները չէին կարող հայտնվել այլ երկրներում առանց ԱՄՆ թույլատրության: Այս ամեն ինչ մասին մենք հայտնել ենք դեսպանատան առջեւ կազմակերպած ցույցի ժամանակ հենց դեսպանատան ներկայացուցչին, ինչը, որ նա ընդունել է»:
Սիրանույշ Սարգսյանը հավելեց, որ իրենք նաեւ պահանջում են ԵԱՀԿ խմբի անդամ պետություններից եւ նաեւ այլ պետություներից ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը, քանի որ դա է Ադրբեջանին եւ Թուրքիային զսպելու միակ տարբերակը:
«Պետք է սանկցիաներ կիրառել Թուրքիայի դեմ, եւ եթե չեն ճանաչում գոնե հայտարարություն տարածեն, որ եթե Ադրբեջանը չի դադարեցնում ռազմական գործողությունները, իրենք ճանաչելու են: Ես վստահ եմ` այդ օրը իրենք ռազմական գործողությունները դադարեցնելու են»,-ասաց նա:
Նախաձեռնության անդամ Լիանա Ադամյանն էլ հավելեց, որ արցախցի կանայք խաղաղություն են ցանկանում եւ բոլորին կոչ արեց հոկտեմբերի 26-ին , ժամը 11-ին միանալ Եվրոպական միության ներկայացուցչության դիմաց տեղի ունենալիք ցույցին:

Встреча с руководителем офиса ООН в Армении Шомби Шарпом была достаточно многообещающей.  Об этом сегодня, 24 октября, заявила на пресс-конференции член организации «Инициативная группа женщин Арцаха»  Ирина Сафарян.
«Естественно Шарп выразил свою обеспокоенность, сказал, что понимает, что происходит, заявил, что они пытаются открыть гуманитарный коридор  к Арцаху, и, возможно, появятся в Арцахе этим путем и увидят все то, что происходит в Арцахе. Однако они знают также то, что для этого им должны дать распоряжение сверху, чего мы, к сожалению, до сих пор не видим», - сказала она.
В свою очередь другой член Инициативной группы женщин Арцаха Сирануйш Саркисян отметила, что следующей страной, которой они выразят свой протест, будут США, и эта страна выбрана не случайно.
«США являются членом Минской группы ОБСЕ и несут свою долю ответственности за урегулирование конфликта. Но США мы выбрали также потому, что в этой войне гораздо больше участия Турции, чем нашего непосредственного врага Азербайджана, она является членом НАТО и одним из основных партнеров. И вовсе не является новостью тот факт, что сегодня против мирного населения Арцаха используются американские вооружения, разрушаются Степанакерт и другие города.  И все это совершается с нарушением законодательства США, потому что по закону эти вооружения не могут появиться в других странах без разрешения США. Обо всем этом мы сообщили представителю посольства во время митинга напротив посольства, что он принял»,  - сказала член организации.
В свою очередь Сирануйш Саркисян добавила, что они также требуют от государств-членов Минской группы ОБСЕ, а также от других государств признать Республику Арцах, так как это единственный способ сдержать Азербайджан и Турцию.
«Нужно применить санкции против Турции, и если они не признают, то хотя бы пусть выступят с заявлением, что если Азербайджан не прекратит военные действия, они признают. Я уверена, что в этот день они прекратят военные действия», - сказала она.
В свою очередь член инициативы Лиана Адамян добавила, что женщины Арцаха хотят мира и призывают всех 26 октября, в 11:00 присоединиться к акции, которая состоится у представительства ЕС.