S&P Global Ratings կազմակերպությունն Ադրբեջանի պարտքի կանխատեսումն իջեցրել է մինչեւ բացասական մակարդակ` նույնիսկ վարկային վարկանիշի` «BB+» մակարդակում պահպանման դեպքում ՝ Հայաստանի հետ հակամարտության հետ կապված աճող ռիսկերի ֆոնին, որը սեպտեմբերին անտեսվել էր, հայտնում է AFP-ն:
«Ռազմական դիմակայությունը կարող է սրել Ադրբեջանի տնտեսական, արտաքին եւ ֆինանսական խոցելիությունն այն ժամանակահատվածում, երբ տնտեսությունը թուլացել է COVID-19-ի պատճառով եւ նավթի գների անկում է նկատվում»,- նշվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Կազմակերպությունն ընդգծում է, որ հիշատակված հակամարտությունը մեծ բեռ է դառնալու երկրի տնտեսական եւ ֆինանսական ոլորտի համար, եւ «դրա լուծումը կարող է շատ ժամանակ պահանջել»:

S&P Global Ratings downgraded the outlook on Azerbaijan's debt to negative, even while holding the credit rating stable at BB+ amid the rising risks from the [Nagorno-Karabakh] conflict ignited in September with neighboring Armenia, Barron's reported citing AFP.
"The military confrontation could exacerbate Azerbaijan's economic, external, and fiscal vulnerabilities at a time when the economy has been weakened by COVID-19 and the collapse in oil prices," S&P said in a statement.
The conflict will weigh on the nation's economy and finances as it "may take quite some time to resolve."