Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավորական պատվիրակությանը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի համար այս դժվար պահին մեր երկիր այցելելու եւ հայ ժողովրդի կողքին լինելու համար: «Իհարկե, մենք ձեր ներկայությունը եւ աջակցությունը զգում ենք ոչ միայն այն պահերին, երբ ֆիզիկապես մեր կողքին եք, այլեւ ձեր գործունեության ընթացքում՝ մեր բարեկամ Ֆրանսիայում գործունեություն ծավալելիս: Նաեւ ցանկանում եմ գնահատանքի խոսքեր ասել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի գործունեության վերաբերյալ, ով առաջին միջազգային առաջնորդն էր, ով այս իրավիճակի մասին խոսեց ճշմարտության լեզվով՝ հստակ արձանագրելով, որ Ղարաբաղի դեմ ծավալված պատերազմում ներգրավված են վարձկաններ Սիրիայից եւ որ այս պատերազմի հիմնական հրձիքը Թուրքիան է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Ֆրանսիայի նախագահի հետ գտնվում է մշտական կապի մեջ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին՝ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ առաջնագծում այն շարունակում է մնալ լարված: «Ըստ էության, Ադրբեջանը մերժում է հրադադարի հետ կապված միջազգային ջանքերը՝ բերելով ամենատարբեր պատճառաբանություններ: Մեծ հաշվով, իրավիճակը հետեւյալն է. այն կոմպրոմիսը, որը Հայաստանի համար ընդունելի է լինում, նույն պահից Ադրբեջանի համար այն դառնում է անընդունելի: Սա նորություն չէ, եւ այս իրավիճակը մենք տեսել ենք բանակցային գործընթացում բավականին երկար ժամանակ: Կարող եմ բերել 2011 թվականի օրինակը, որպեսզի պարզ լինի, որ սա նոր ձեռագիր չէ:
2011-ին, երբ կար հայտնի կազանյան պրոցեսը, Հայաստանի Հանրապետությունը գնացել էր որոշակի փոխզիջումային տարբերակի եւ կար կարգավորման համաձայնեցված տեքստ, բայց Ադրբեջանը վերջին պահին հրաժարվեց ստորագրել այն՝ ավելի կոշտացնելով իր դիրքորոշումը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ սա շատ կարեւոր նրբություն է:
Վարչապետի խոսքով՝ ողջ միջազգային հանրությունն ակնկալում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծվի փոխզիջումային տարբերակով, ինչը հասկանալի է: «Փոխզիջում նշանակում է, որ կողմերը պետք է որոշակի ճկունություն ցուցաբերեն իրենց նախնական նշաձողերից, բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ երբ Հայաստանը որոշակի նշաձողի իր բաժին զիջումն անում է՝ հաջորդ պահին արդեն այդ իրավիճակը սկսում է ընդունելի չլինել Ադրբեջանի համար եւ նա ավելին է պահանջում: Հենց այս միտումն ու գործընթացն է, որ բերել է պատերազմի: Պատերազմի ընթացքում էլ այդ նույնն է տեղի ունենում, սկսած Մոսկվայի հայտարարությունից: Նաեւ նախագահ Մակրոնի միջնորդությամբ ձեռք բերվեց համաձայնություն եւ Ադրբեջանը շարունակաբար ու հետեւողական խախտում է հրադադարի մասին պայմանավորվածությունները»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ այստեղ էլ շատ մեծ է եւ վճռական Թուրքիայի դերը, որովհետեւ ամեն անգամ երբ հրադադարի մասին քննարկումներ են գնում՝ Թուրքիայից արտգործնախարարի կամ նախագահի մակարդակով լսում ենք հայտարարություն, որ իրենց կարծիքով՝ Ադրբեջանը չպետք է դադարեցնի մարտական գործողությունները:
«Սա շատ կարեւոր նրբություն է, որովհետեւ ըստ էության կարող ենք ընկալել, որ մարտական գործողությունների ամենաշատը 1/3-րդն է կառավարվում Ադրբեջանի նախագահի կողմից, որովհետեւ այնտեղ ներգրավված են թուրքական զինվորականներ, ահաբեկիչներ եւ վարձկաններ, որոնք կառավարվում են թուրք զինվորականների կողմից, որոնք գտնվում են հենց Ադրբեջանում»,- նկատել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ավելացրել է, որ ԼՂ հարցի կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի պատկերացումները շարունակում են մնալ նույնը: «Կարծում ենք, որ հարցը չունի ռազմական լուծում եւ պետք է գտնենք փոխզիջումային տարբերակ: Հայաստանը ինչպես նախկինում, հիմա էլ պատրաստ է փոխզիջումների, բայց այստեղ առաջ գնալու հիմնական խոչընդոտն այն է, որ ցանկացած իրավիճակ, երբ Հայաստանի համար փոխզիջումային տրամաբանության մեջ կլինի ընդունելի, նույն պահից Ադրբեջանի համար դառնում է անընդունելի եւ նրանք ամեն անգամ, իհարկե Թուրքիայի աջակցությամբ շարունակում են պահանջել ավելին: Եվ այս պարագայում պարզ չէ, թե որտեղ է ավարտվում նրանց պահանջների եւ ախորժակի սահմանը: Հետեւաբար, այս տրամաբանությամբ առաջին խնդիրը մնում է Լեռնային Ղարաբաղի եւ նրա ժողովրդի ինքնապաշտպանությունը, որպեսզի հնարավոր դառնա դիվանագիտական իսկապես փոխզիջումային լուծումը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետեւ վարչապետը պատասխանել է ֆրանսիացի պատգամավորների մի շարք հարցերի, որոնց ընթացքում անդրադարձել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ղեկավարների հետ քննարկումներին, Թուրքիայի ապակառուցողական գործելաոճին եւ տարածաշրջանային նկրտումներին, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությունում Իսրայելի անուղղակի ներգրավվածությանը, հայ ժողովրդի կողմից միջազգային հանրությունից ունեցած ակնկալիքներին:
Վարչապետն ընդգծել է, որ հայ ժողովրդի համար կարեւոր խնդիր է մնում Արցախի կարգավիճակի հստակեցումն ու ինքնորոշման իրավունքի կիրառումը:
Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել հանգամանալից քննարկման համար եւ տեղեկացրել, որ պատրաստվում են մեկնել Լեռնային Ղարաբաղ՝ իրավիճակին տեղում ծանոթանալու նպատակով:

Prime Minister Nikol Pashinyan today received the delegation of deputies of the French National Assembly who are in Armenia.
The Prime Minister expressed gratitude for visiting Armenia at this difficult moment in time and supporting the Armenian people. “Of course, we Armenians feel your presence and support when you are with us physically and through your activities. I would also like to appreciate the work of President of France Emmanuel Macron, who was the first international leader who talked about this situation truthfully and clearly stated that Syrian mercenaries are involved in the war against Nagorno-Karabakh and that Turkey is the main sponsor of this war,” Pashinyan said, adding that he is in constant touch with the President of France.
Touching upon the situation created in Nagorno-Karabakh, the head of government state that the situation on the border remains tense. “To a great extent, the compromise that is acceptable for Armenia immediately becomes unacceptable for Azerbaijan. This is nothing new, and Armenia has seen this during the negotiations. I can bring the example of the Kazan process in 2011 when Armenia made a concession and there was a text, but Azerbaijan refused to sign under the text at the last minute,” Pashinyan said.
According to the Prime Minister, the international community looks forward to a compromised resolution of the Nagorno-Karabakh conflict, and this is understandable. “Mutual concessions mean the parties need to be somewhat flexible, but the whole problem is that Azerbaijan doesn’t accept its share of concessions. This is what led to a war. The same is taking place during the war, starting from the statement adopted in Moscow. An agreement was also reached through Macron’s mediation, and Azerbaijan continues to violate the ceasefire agreements consistently,” Pashinyan said, adding that Turkey plays a major and decisive role in this because every time there are discussions on a ceasefire, the Turkish foreign minister or president make statements in which they say Azerbaijan shouldn’t stop the fighting.
The Prime Minister added that Armenia’s notions of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict remain unchanged. “Armenia believes there is no military solution to the issue and there has to be a compromised solution. As in the past, Armenia is still ready for mutual concessions, but the main obstacle is that Azerbaijan doesn’t accept mutual concessions and continues to demand more, of course, with the support of Turkey. Consequently, with this logic, the primary issue is the self-defense of Nagorno-Karabakh and its people so that a truly compromised, diplomatic solution becomes possible,” Pashinyan stated.
Afterwards, the Prime Minister answered the French MPs’ questions and touched upon the discussions with the heads of the co-chairing countries of the OSCE Minsk Group, Turkey’s destructive actions and ambitions in the region, Israel’s indirect involvement in the Karabakh-Azerbaijan conflict and the Armenian people’s expectations from the international community.
The Prime Minister emphasized that specification of the status of Artsakh and the application of the right to self-determination remain a major issue for the Armenian people.
The members of the French parliamentary delegation expressed gratitude for the thorough discussion and informed that they are preparing to leave for Nagorno-Karabakh to become familiar with the situation.