Անդրադառնալով երկրի հյուսիսարեւմտյան սահմաններ փոխարտգործնախարարի այցին, արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորման վերաբերյալ Իրանի նախաձեռնությունը կներկայացվի այսօր կամ վաղը, հայտնում է ԻՌՆԱ-ն:
Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը երեքշաբթի երեկոյան խորհրդարանի ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովում իր ներկայության շրջանակներում ասել է, որ ԱԳ փոխնախարարը ներկայումս քաղաքական հարցերով գտնվում է արեւելյան Ադրբեջանում եւ շուտով կուղեւորվի Բաքու, Մոսկվա եւ Երեւան:
Իսլամական Հանրապետությունը, երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հավանությամբ, կազմել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորման ծրագիր, որը կներկայացվի այսօր կամ վաղը եւ հետագայում կիրականացվի Մոսկվայում ու Երեւանում:

Touching upon the visit of Iran’s deputy foreign minister to the country’s northwestern borders, Minister of Foreign Affairs Mohammad Javad Zarif said Iran will present its initiative for a final settlement of the Nagorno-Karabakh conflict either today or tomorrow, IRNA reported.
Attending the session of the parliamentary committee on national security and foreign policy on Tuesday evening, Zarif said the deputy foreign minister is currently in eastern Azerbaijan to discuss political issues and will soon leave for Baku, Moscow and Yerevan.
Upon the consent of top Iranian officials, the Islamic Republic of Iran has drawn up a plan for a final settlement of the Nagorno-Karabakh conflict that will be presented either today or tomorrow and will later be implemented in Moscow and Yerevan.