«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Թուրքիայի կողմից սիրիացի վարձկաններին խոստանում են մի քանի հազար դոլար գումար, սակայն վճարում են 400 դոլար, որը Թուրքիայի նվազագույն աշխատավարձից ցածր է, եւ նրանց ուղարկում են կռվելու Ադրբեջանի համար ամենավտանգավոր տարածքներում: «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում այս մասին նշում է լրագրող Անհար Կոչնեւան:
Նա ուկրաինուհի լրագրող է, որը առեւանգվվել էր Սիրիայում իսլամիստների կողմից դեռ 2012 թվականին երկրում կատարվող իրադարձությունների ժամանակ, երբ, որպես լրագրող, լուսաբանում էր այն, եւ կարողացավ ներկայացնել, թե ինչ իրավիճակ է Սիրիայում:
«Ես գիտեմ, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը Իդլիբից է վարձկաններ ուղարկում Ադրբեջան: Երբ Սիրիայի բանակն ամբողջությամբ ազատագրի Իդլիբը, այնտեղի բոլոր հանցագործները կփախչեն Թուրքիա: Իսկ նրանք Էրդողանին այնտեղ պետք չեն, այդ պատճառով նա նրանց մի մասին Լիբիա է ուղարկել, մի մասին՝ Ադրբեջան: Որքան շատ այնտեղ մահանան, այնքան ավելի քիչ Թուրքիա կգնան», – նկատեց նա:
Հավելենք, որ օրեցօր նոր տվյալներ են ի հայտ գալիս սիրիացի վարձկանների՝ Ադրբեջանում՝ ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմին մասնակցելու մասին, սակայն Թուրքիան եւ Ադրբեջանը շարունակում են հերքել այն»:

YEREVAN. – Zhoghovurd newspaper of Armenia writes: Turkey promises Syrian mercenaries several thousand [US] dollars, but pays 400 dollars which is lower than Turkey's minimum wage, and sends them to fight in the most dangerous areas for Azerbaijan. Journalist Anhar Kochneva notes this in a conversation with Zhoghovurd daily.
She is a Ukrainian journalist who was abducted by Islamists in Syria back in 2012, during the events taking place in the country, when, as a journalist, she was covering it and was able to present the situation in Syria.
"I know that Turkish President Erdogan is sending mercenaries from Idlib [Syria] to Azerbaijan. When the Syrian army completely liberates Idlib, all the criminals there will flee to Turkey, whereas Erdogan does not need them there; that is why he sent some of them to Libya and some—to Azerbaijan. The more they die there, the less will go to Turkey," she said.
Let us add that new data are emerging day by day about Syrian mercenaries’ participation in Azerbaijan in the war against Nagorno-Karabakh, but Turkey and Azerbaijan continue to deny it.