Այսօր որոշում եմ կայացրել Հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում Արցախի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների, ցուցաբերած քաջության ու անձնական արիության համար գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Հարությունյանին շնորհել «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում: Այս մասին facebook-ի իր էջում գրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Նա, մասնավորապես, հավելել է. «Սա առաջին հերթին մեր բանակի հերոսական պայքարի գնահատականն է. այն պայքարի, որ, պատերազմի առաջին իսկ օրից սկսած, մղում են թե՛ հրամկազմը, թե՛ բոլոր ստորաբաժանումները` ցուցաբերելով աշխարհի ամենաբարձր պրոֆեսիոնալիզմն ու նվիրվածությունը: Ջալալ Հարությունյանը մեր հերոսն է, և նրա օրինակով մենք պետք է սերունդներ դաստիարակենք:
Շնորհակալություն, պարոն գեներալ:
Պատի՛վ ունեմ:
Ջալալ Հարությունյանի առողջությունը, բժիշկների հավաստմամբ, շուտով կվերականգնվի: Նա ապաքինման փուլում է և շուտով կմիանա ծառայակից ընկերներին: Համոզված եմ` հրամանատարի հարուստ փորձն ու գիտելիքները դեռ երկար են ծառայելու մեր Հայրենիքին»:

Today I made a decision to bestow upon Lieutenant General Jalal Harutyunyan the highest title of Hero of Artsakh for his exceptional services rendered to the Republic of Artsakh in ensuring the defense and security of the Homeland, for his courage and personal bravery manifested. Artsakh (Nagorno-Karabakh) President Arayik Haroutyunyan on Wednesday morning wrote this on Facebook.
"First of all, this is the assessment of the heroic struggle of our army; (…). [Artsakh’s now former defense minister and Defense Army commander] Jalal Harutyunyan is our hero, and we shall educate generations by his example.
According to doctors, Jalal Harutyunyan's health will be restored soon. He is in recovering phase and will soon join his fellow servicemen. I am convinced that the rich experience and knowledge of the commander will serve our Homeland for a long time to come," Haroutyunyan added in particular.