Պետդեպարտամենտում հրաժարվել են պարզաբանել, թե արդյոք ԱՄՆ կառավարությունը քննարկում է Թուրքիային եւ Ադրբեջանին ռազմական օգնությունը դադարեցնելու հարցը, որպեսզի օգնի դադարեցնել ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ:
«Ադրբեջանի եւ Հայաստանի մասին: Դուք հիշատակեցիք հրադադարը: Բայց բանը միայն հրադադարը չէ: Մենք, իհարկե, ձգտում ենք <...> դադարեցնել [ռազմական գործողությունները], որոնք ուղղված են բնակավայրերին: Դա, անկասկած, իրականացվում է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության Մինսկի խմբի շրջանակներում, որի համանախագահներից է ԱՄՆ-ը: Ահա այստեղ էլ աշխատում ենք Մինսկի խմբի միջոցով, որպեսզի օգնենք Ադրբեջանին եւ Հայաստանին հասնել այն փուլին, երբ հնարավոր կլինի կարգավորել հակամարտությունը»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի ռազմաքաղաքական հարցերով օգնական Քլարք Կուփերը` պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցերին:
«Այս երկու ոլորտներում այժմ Մինսկի խմբի միջոցով ուշադրությունը կենտրոնացած է՝ առաջինը, որը դուք նշեցիք, հրադադարի ռեժիմն է եւ կինետիկ գործողությունների դադարեցումը խաղաղ շրջաններում»,- ասել է ԱՄՆ պաշտոնյան: Նա չի պարզաբանել, թե արդյոք ԱՄՆ-ը կարող է նաեւ սառեցնել ռազմատեխնիկական համագործակցությունը Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ, ինչպես առաջարկում են ամերիկացի մի շարք օրենսդիրներ: «Այս փուլում ես չեմ կարող առաջ վազել այն սահմաններից դուրս, որտեղ գտնվում ենք Մինսկի խմբի հետ»,- այս առնչությամբ ասել է Կուպերը:
«Սակայն կա երկու կարեւորագույն հարց<...> Դուք նշեցիք դրանցից մեկը: Այնուամենայնիվ, հարցը միայն հրադադարը չէ, այլ նաեւ [զորքերի] դուրսբերումը խաղաղ շրջաններից»,- հավելել է ամերիկացի դիվանագետը:

Госдепартамент отказывается уточнить, рассматривает ли правительство США вариант приостановки оказания военной помощи Турции и Азербайджану в целях содействия прекращению боевых действий в конфликте вокруг Нагорного Карабаха.
«По Азербайджану и Армении. Вы упомянули прекращение огня. Но дело не только в прекращении огня. Мы, конечно, добиваемся <...> остановки [боевых] действий и нацеливания на населенные пункты. Это, безусловно, предпринимается в рамках Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Минской группы, сопредседателем которой являются США. Вот тут и мы работаем - через Минскую группу, чтобы помочь Азербайджану и Армении дойти до того этапа, когда может быть урегулирование конфликта», - заявил помощник госсекретаря США по военно-политическим делам Кларк Купер, отвечая на вопросы ТАСС.
«На этих двух сферах в настоящее время концентрируется внимание через Минскую группу: первой, упомянутой вами, - прекращении огня, и прекращении кинетических действий, прекращение [боевых] действий в мирных районах», - подчеркнул сотрудник внешнеполитического ведомства США. Он не стал пояснять, могут ли Соединенные Штаты пойти еще и на замораживание военно-технического сотрудничества с Турцией и Азербайджаном, как предлагает ряд американских законодателей. «На данном этапе я не буду забегать вперед за пределы того, где мы находимся с Минской группой», - сказал по этому поводу Купер.
«Однако два важнейших момента <...> Один из них вы назвали. Тем не менее дело заключается не просто в прекращении огня, оно еще и в уходе [войск] из мирных районов», - добавил американский дипломат.