Հոկտեմբերի 28-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում շոշափվող գլխավոր թեման Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարների պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը հաջորդած զարգացումների ամփոփումն էր: Նախարար Մնացականյանն իր գործընկերոջը հայտնեց, որ Ադրբեջանը, միակողմանի կերպով հրաժարվելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների անմիջական միջնորդությամբ ձեռքբերված կրակի դադարեցման վերաբերյալ երեք պայմանավորվածություններից, շարունակում է Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների հրետակոծումն ու հրթիռակոծումն արգելված զինատեսակների կիրառմամբ:
Զոհրաբ Մնացականյանն արձանագրեց, որ Ադրբեջանն իր նմանօրինակ դիրքորոշմամբ և կեցվածքով փորձում է զրոյացնել կայուն հրադադարի հաստատման ուղղությամբ համանախագահ երկրների ջանքերը, ինչը անվերապահ խրախուսման է արժանանում Թուրքիայի կողմից:
Երկուստեք ընդգծվեց կրակի անհապաղ դադարեցման մասին ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման և վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի հաստատման անհրաժեշտությունը: ԱԳ նախարարները նաև մտքեր փոխանակեցին Ժնևում հանդիպում անցկացնելու պայմանավորվածության շուրջ:

Главы МИД Армении и Франции Зограб Мнацаканян и Жан-Ив Ле Дриан обсудили развитие, последовавшие за договоренностями о прекращении огня в зоне карабахского конфликта.
Мнацаканян сообщил французскому коллеге, что Азербайджан в одностороннем порядке отказался от своих обязательств в рамках трех договоренностей о прекращении огня и продолжает артобстрел и бомбардировки мирного населения и гражданских инфраструктур с применением запрещенного оружия.
Глава МИД Армении подчеркнул, что подобное поведение Азербайджана обнуляет усилия стран-сопредседателей по установлению стабильного прекращения огня, что безоговорочно поддерживается Турцией.
Обоюдно была отмечена необходимость выполнения обязательств по договоренностям о прекращении огня и верификационных механизмов для его соблюдения. Министры также обменялись мнениями о предстоящей встрече в Женеве.
Напомним, что 29 октября в Женеве запланирована встреча глав МИД Армении и Азербайджана с сопредседателями МГ ОБСЕ.