Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը առաջարկել է դադարեցնել իր բանակի առաջխաղացումը Ղարաբաղում, բայց այս խաղաղ պլանի տակ դավադրություն կա,- «Վզգլյադ» թերթին պարզաբանել է Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը: Եթե Բաքուն բավարարվի միայն Լաչինի միջանցքի վերահսկողությամբ, դա կնշանակի ղարաբաղյան հայերի ամբողջական շրջափակում:
«Հասկանալի է, թե ինչու է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հենց հիմա նման վերջնագիր ներկայացնում: Ադրբեջանական բանակը կարողացավ վերահսկողություն սահմանել Լեռնային Ղարաբաղի սահմանի երկայնքով յոթ շրջաններից չորսի վրա, որոնք վերահսկվում էին հայկական կողմից: Միեւնույն ժամանակ, Լաչինի եւ Քելբաջարի շրջանները, որոնք պահում են հայերը, շատ կարեւոր են որպես Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ կապող միջանցք»,- ասել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերի հանձնաժողովի ղեկավարի տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը:
Չորեքշաբթի օրը Ալիեւը հայտարարել էր, որ Բաքուն կդադարեցնի իր առաջխաղացումը Ղարաբաղում, երբ վերահսկողություն ստանա Լաչինի եւ Քելբաջարի շրջանների եւ Աղդամի շրջանի մի մասի վրա: Միաժամանակ, Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ զրույցում առաջարկել է բանակցություններ անցկացնել հակամարտող կողմերի հետ: Նրա կարծիքով, Պուտինը պետք է խոսի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, իսկ Էրդողանն ինքը պատրաստ է հարցը քննարկել Ալիեւի հետ:

Azerbaijani President Ilham Aliyev has proposed to stop the advance of his army in Nagorno-Karabakh [(Artsakh)], but there is a conspiracy under this “peace plan,” Russian State Duma member Konstantin Zatulin told Vzglyad online newspaper. Accordingly, as per Zatulin, if Baku is satisfied with controlling only the Lachin corridor, it will mean a complete blockade of the Karabakh Armenians.
"It is clear why Azerbaijani President Ilham Aliyev is presenting such an ultimatum right now. The Azerbaijani army was able to take control of four of the seven Armenian-controlled areas along the Nagorno-Karabakh border. At the same time, the Lachin and Kelbajar regions, which are held by Armenians, are very important as a corridor connecting Nagorno-Karabakh with Armenia,” said Konstantin Zatulin, who is also Deputy Chairman of the State Duma Committee for CIS Affairs, Eurasian integration and relations with compatriots.
Aliyev on Wednesday announced that Baku would suspend its military advance on Karabakh once it gained control of the Lachin and Kelbajar regions and parts of the Aghdam region. At the same time, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said that in a conversation with his Russian counterpart Vladimir Putin he offered to hold talks with the conflicting parties. In his opinion, Putin should talk to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, whereas Erdogan himself is ready to discuss the issue with Aliyev.