ԱՄՆ-ում հարյուրավոր հայեր բողոքի ցույց են անցկացրել Հոթորնում SpaceX-ի կենտրոնակայանի մոտ՝ Իլոն Մասկին կոչ անելով հրաժարվել Թուրքիայի կառավարության համար արբանյակի արձակումից, որը, նրանց խոսքով, կարող է օգնել ռազմական հանցագործություններում, փոխանցում է KTLA-ն։
«SpaceX-ը պատրաստվում է Թուրքիայի համար արբանյակ արձակել, որում կան որոշակի առաջավոր տեխնոլոգիաներ, որոնք կարելի է պատերազմական ժամանակ օգտագործել հարձակումների մեծ ճշգրտության եւ ավելի կոնկրետ տեսակների համար»,- ասել է ակցիայի կազմակերպիչ Ֆրեդ Թաթլյանը։
Ցուցարարները հայտարարել են, որ իրենք Tesla եւ SpaceX ընկերությունների գլխավոր տնօրեն Մասկին կոչ են անում կասեցնել կապի արբանյակի նոյեմբերյան արձակումը։ «Ես միշտ հարգել եմ Իլոն Մասկին։ Այնպես որ, այստեղ եմ ոչ այն նպատակով, որ նրան դատապարտեմ։ Բայց ես հուսով եմ, որ նա հիմա պատմության ճիշտ կողմում է»,- ասել է Թաթլյանը։

Hundreds of American Armenians—waving Armenian and American flags—gathered outside SpaceX headquarters in Hawthorne, California, Thursday, calling on Elon Musk to nix the launch—for the Turkish government—of a satellite they say could aid in war crimes, KTLA reported.
“SpaceX is about to launch a satellite for Turkey that has certain cutting edge technology that can be used in war time for more pinpoint accuracy, for more specific types of attacks,” said protest organizer Fred Tatlyan.
Demonstrators said they’re urging Musk, the CEO of Tesla and space exploration company SpaceX, to halt the November launch of a communications satellite for the government of Turkey, which is currently aiding its ally Azerbaijan in the Nagorno-Karabakh (Artsakh) war.
“I’ve always looked up to Elon Musk. So I’m not here to bash him just yet. But I would hope his morale kicks in and he’s on the right side of history right now,” Tatlyan said.