Արցախցիների կենսաթոշակների եւ նպաստների վճարումը կկատարվի սահմանված չափով: Այս վճարումներն իրականացնում ենք արդեն հոկտեմբեր ամսից: Այս մասին հոկտեմբերի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Տաթեւիկ Ստեփանյանը:
Նա, մասնավորապես նշեց, որ Արցախի քաղաքացիները կարող են անձնագրով դիմել ՀՀ-ում իրենց փաստացի բնակության վայրի մոտակայքում գտնվող «Հայփոստ»-ի ցանկացած մասնաճյուղ:
Ստեփանյանը հայտնեց նաեւ, որ հանրապետության կառավարությունը օրենսդրական նախաձեռնություն է նախապատրաստել, ըստ որի ՀՀ քաղաքացիները կարող են սոցիալական փաթեթներում կուտակված գումարները փոխանցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամ:
«Կենսաթոշակի փաստացի վճարման գործընթացը սկսելու համար Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները կարող են դիմում ներկայացնել սոցիալական ապահովության ծառայության` իրենց բնակության վայրի մոտ գտնվող ցանկացած մասնաճյուղ»,- նշեց փոխնախարարը:

The pensions and benefits of the Armenians of Artsakh will be paid in the prescribed amount. The payments have been made since October. This is what Deputy Minister of Labor and Social Affairs of Armenia Tatevik Stepanyan told reporters today.
She particularly stated that citizens of Artsakh can receive their pensions and benefits by showing their passports at branches of HayPost CJSC in Armenia.
Stepanyan also informed that the Government of Armenia has drafted a bill according to which citizens of Armenia can transfer the sums accumulcated in the social packages to Hayastan All-Armenian Fund.
“To start the actual payment of pensions, citizens of Artsakh can apply to any branch of the social security service located near their places of residence,” she added.