Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության 2021 թվականի հիմնական նպատակներից մեկը կլինի ձեռնարկությունների արտադրողականության բարձրացումը` գերատեսչությունը մտադիր է հաջորդ տարի համապատասխան պիլոտային նախագիծ գործարկել: Այս մասին նոյեմբերի 3-ին Ազգային ժողովում Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային, ինչպես նաեւ տնտեսական հարցերի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ նիստին 2021 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Նախարարը պարզաբանեց, որ արտադրողականության բարձրացման նպատակի հիմքում ձեռնարկությունների տեխնոլոգիական վերազինումը եւ հմտությունների զարգացմանն ուղղված գործունեության իրականացումն են: Դրանում, ըստ Խաչատրյանի, կցուցաբերվի կառավարության անվերապահ աջակցությունը:
«Մենք որոշեցինք 2021 թվականին օժանդակություն տրամադրել այն ձեռնարկություններին, որոնք ներդրումներ կկատարեն տեխնոլոգիական վերազինման մեջ: Այս ծրագիրն Էկոնոմիկայի նախարարության 2020 թվականի ռազմավարության մեջ էր, սակայն հասկանալի պատճառներով այն չհաջողվեց իրականացնել: Կառավարության աջակցությունը կտրամադրվի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման միջոցով»,- պարզաբանեց Խաչատրյանը:
Նախարարի խոսքով` այս ծրագիրը 2021 թվականին գործելու է փորձնական ռեժիմով: Իսկ դրա ամբողջական իրականացումը նախատեսված է 2022 թվականին:

Ввиду того, что одной из основных целей Министерства экономики Армении на 2021 год станет повышение производительности предприятий, ведомство намерено в следующем году запустить соответствующий пилотный проект. Об этом в Национальном Собрании Армении на совместном заседании постоянных парламентских Комиссий по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, а также по экономическим вопросам, в ходе обсуждения проекта бюджета на 2021 год заявил 3 ноября министр экономики Армении Тигран Хачатрян.
Министр пояснил, что в основе цели, касающейся повышения производительности, лежит технологическое переоснащение предприятий и реализация мероприятий, направленных на развитие навыков. В этом, по заверению Хачатряна, будет оказана и безоговорочная поддержка правительства.
«Мы решили оказать содействие в 2021 году тем предприятиям, которые будут инвестировать в технологическое переоснащение. В стратегии Министерства экономики на 2020 год эта программа была заложена, однако, по известным причинам, реализовать ее не удалось. Содействие правительства будет оказано посредством субсидирования процентных ставок», - пояснил Хачатрян.
По словам министра, данная программа в 2021 году будет действовать в пилотном режиме. Полноценная же ее реализация запланирована на 2022 год.