Մալավին մտադիր է դեսպանատուն բացել Երուսաղեմում, հայտնում է Reuters-ը:
Իսրայել կատարած այցի ժամանակ Մալավիի արտաքին գործերի նախարար Էյզենհաուեր Մկական որոշումն անվանել է «համարձակ ու նշանակալի քայլ»:
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գաբի Աշկենազին ասել է, որ անհամբեր սպասում է դեսպանատան շուտափույթ բացմանը եւ համոզմունք է հայտնել, որ աֆրիկյան մյուս առաջնորդները կհետեւեն այս օրինակին:
Սպասվում է, որ դեսպանատունը կբացվի մինչեւ 2021 թվականի ամառ:
Աֆրիկայի մի քանի երկրներ նախկինում դեսպանատներ էին բացել Երուսաղեմում, բայց փակեցին դրանք 1973 թվականին Մերձավոր Արեւելքի պատերազմից հետո:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2017-ի վերջին Երուսաղեմը ճանաչեց Իսրայելի մայրաքաղաք: Մեկ տարի անց նա այնտեղ տեղափոխեց ԱՄՆ դեսպանատունը: Դրանից անմիջապես հետո Գվատեմալան իր դեսպանատունը տեղափոխեց Երուսաղեմ, իսկ Հոնդուրասը հայտարարեց, որ մտադիր է նույնը անել մինչեւ 2020 թվականի ավարտը: Բրազիլիան եւ Դոմինիկյան Հանրապետությունը նույնպես դիտարկում են նման հնարավորությունը:

Малави  намерен открыть посольство в Иерусалиме, передает Reuters.
Во время визита в Израиль министр иностранных дел Малави Эйзенхауэр Мкака назвал это решение «смелым и значительным шагом».
Министр иностранных дел Израиля Габи Ашкенази отметил, что с нетерпением ждет скорого открытия посольства и  выразил уверенность, что этому примеру последуют и другие африканские лидеры.
Ожидается, что посольство откроется к лету 2021 года.
Несколько африканских стран ранее открывали посольства  в Иерусалиме, но закрыли их после войны на Ближнем Востоке 1973 года.
Президент США Дональд Трамп признал Иерусалим столицей Израиля в конце 2017 года. Через год после этого он перенес туда посольство США. Вскоре после этого Гватемала переместила свое посольство в Иерусалим, а Гондурас заявил, что намерен сделать то же самое к концу 2020 года. Бразилия и Доминиканская республика также рассматривают подобную возможность.