Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը հրապարակել է հակառակորդի կորուստների վերաբերյալ վերջին տվյալները: Համաձայն դրանց՝ խոցվել է 257 ԱԹՍ, 16 ուղղաթիռ, 25 ինքնաթիռ, 723 զրահատեխնիկա, 6 «ՏՈՍ», հակառակորդն ունի 7290 զոհ:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի զինուժը լայնածավալ հարձակում է սկսել Արցախում՝ թիրախավորելով նաև խաղաղ բնակչությանը։ Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել է նաև Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, որի հետևանքով Գեղարքունիքում զոհվել է 2 քաղաքացիական անձ, Արցախում զոհվել է 50 քաղաքացիական անձ, վիրավորվել է 148 քաղաքացիական անձ։
Ադրբեջանական զինուժի հրետակոծության հետևանքով վիրավորվել են ինչպես արտասահմանյան, այնպես էլ տեղական լրատվամիջոցների լրագրողներ։
Հայաստանում և Արցախում սեպտեմբերի 27-ին հայտարարվել է ռազմական դրություն։ Արդեն երեք անգամ հայտարարվել է մարդասիրական հրադադարի մասին, սակայն ադրբեջանական զինուժը խախտել է այն։

The Armenian Unified Infocenter has presented the losses of the Azerbaijani army ever since September 27 when it launched a large-scale attack against Artsakh (Nagorno-Karabakh), targeting the civilian population, too.
Accordingly, the Artsakh Defense Army has destroyed 257 military drones, 16 combat helicopters, 25 warplanes, 723 armored vehicles, and 6 heavy artillery systems of the adversary.
Also, the Azerbaijani army has 7,290 casualties in total so far.
On September 27, the Armed Forces of Azerbaijan launched a large-scale offensive in Artsakh, targeting the peaceful population, too. The Armed Forces of Azerbaijan also targeted the military and civilian infrastructures of Artsakh and Armenia, as a result of which 2 civilians were killed in Gegharkunik Province, 50 civilians were killed and 148 civilians were wounded in Artsakh.
Foreign and local reporters were wounded as a result of shelling by the Azerbaijani Armed Forces.
On September 27, Armenia and Artsakh declared martial law. Humanitarian ceasefires have been declared three times, but the Azerbaijani Armed Forces have broken them.