Գերմանական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի եւ Գերմանիայի արտաքին գործերի դաշնային նախարար Խայկո Մաասի միջեւ, հայտնում է https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4415450 Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ուշադրության կենտրոնում են եղել Դոնբասում ներուկրաինական հակամարտության խնդիրները: Քննարկվել են Շփման խմբում բանակցությունների ընթացքը եւ խաղաղ կարգավորման «նորմանդական ձեւաչափը»: Ընդգծվել է Կիեւի, Դոնեցկի եւ Լուգանսկի, որպես հակամարտության կողմերի, ուղղակի երկխոսության, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի եւ ԵԱՀԿ միջնորդական ջանքերի անհրաժեշտությունը՝ Մինսկի միջոցառումների փաթեթը եւ Փարիզի «նորմանդական ձեւաչափի» գագաթաժողովի 2019թ. պայմանավորվածությունները կատարելու նպատակով:
Տեղի է ունեցել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ մտքերի փոխանակում: Հաստատվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների մոսկովյան հայտարարության մեջ ներառված պայմանավորվածությունների շուտափույթ կատարման անհրաժեշտությունը:

At the initiative of the German side, phone talks were held between Minister of Foreign Affairs of Russia Sergey Lavrov and Federal Minister of Foreign Affairs of Germany Heiko Maas, the press service of the Russian Ministry of Foreign Affairs reported.
The focus was on the intra-Ukrainian conflict in Donbass, the course of negotiations in the Trilateral Contact Group and the ‘Normandy Format’ for a peaceful settlement. The parties underscored the need for direct dialogue over Kyiv, Donetsk and Lugansk as parties to the conflict, as well as the mediation efforts of Russia, Germany, France and the OSCE.
The parties also exchanged views on the Nagorno-Karabakh conflict and affirmed the need for speedy implementation of the agreements incorporated in the statement that the foreign ministers of Russia, Azerbaijan and Armenia adopted in Moscow.