Քաղաքական ուժերի հետ խորհրդակցությունները շարունակվում են։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը` ընդգծելով, որ մամուլում տեղ գտած տեղեկությունները, թե իբր համաձայնություն չկա հարցերի շուրջ, իրականությանը չի համապատասխանում։
«Շատ դրական մթնոլորտում քննարկումները շարունակվում են։ Ստեղծված իրավիճակի գնահատականի հարցում գրեթե տարաձայնություն չկա։ Պատերազմի առաջին իսկ օրից ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը բացառիկ կեցվածք և միասնականություն են ցուցաբերել»,- նշեց Իշխան Սաղաթելյանը։
Քննարկումներին մասնակցում են ավելի վաղ համատեղ հայտարարությամբ հանդես եկած արտախորհրդարանական 16 կուսակցությունների ներկայացուցիչները։ Ըստ ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցչի՝ խորհրդարանական ընդդիմադիր ուժերից «Բարգավաճ Հայաստանը» նույնպես մասնակցում է քննարկումներին, իսկ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հետ ակտիվ շփումներ են ընթանում, նրանք քննարկվող նյութի մանրամասներին տեղյակ են։
Քաղաքական ուժերը քննարկումների վերաբերյալ համատեղ հայտարարությամբ են հանդես գալու։ Թե երբ և ինչ բովանդակությամբ կլինի այդ հայտարարությունը, Իշխան Սաղաթելյանը ժամկետներ չի նշում, պատճառաբանելով՝ ինքը լիազորված չէ բոլոր կուսակցությունների անունից խոսել։ Հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված, որ օրեր շարունակ տեղի ունեցող քննարկումների վերաբերյալ հայտարարություն դեռ չկա, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչն արձագանքում է․
«Քաղաքական պրոցես է, իրավիճակն էլ շատ նուրբ ու զգայուն է։ Ինչ հայտարարություն էլ որ լինի, դրա նպատակը ստեղծված իրավիճակից ելքեր գտնելն է»։
Իշխան Սաղաթելյանից հետաքրքրվեցինք նաև, թե ինչ նկատի ուներ, երբ ֆեյսբուքյան գրառման մեջ նշում էր, որ «Հայաստանի և Արցախի քաղաքական իշխանությունների ձեռնարկած գործողությունները ոչ միայն համարժեք չեն առաջացած մարտահրավերներին, այլ անհասկանալի են ու անբացատրելի... Հաղթանակ կերտած և հաղթող ժողովրդին այլ ճանապարհով տանելը չի ներվելու»։
«Ես ընդամենը կվերահաստատեմ իմ հայտարարությունը, դրա բացվածքը կանեմ ճիշտ ժամանակին, հիմա նպատակահարմար չեմ գտնում, կարծում եմ՝ հասկացողը հասկացել է՝ ինչի մասին է խոսքը»,- ի պատասխան ընդգծեց նա՝ հավելելով․
«Մենք պատերազմի մեջ ենք, բոլորիս ուշքն ու միտքը Արցախում, Շուշիում է։ Մեր յուրաքանչյուր քայլն ու գործողությունը մեկ նպատակ ունի՝ ապահովել միասնական հաղթանակ։ Իսկ Դաշնակցության ընդհանուր կեցվածքը հայտնի է բոլորին, մեր վաշտերը շարունակում են լինել առաջնագծում, շարունակվում է նոր ջոկատների տեղափոխումը Արցախ»։

Консультации с политическими силами продолжаются. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян, подчеркнув при этом, что информация в прессе об отсутствии, якобы, согласия вокруг ряда вопросов не соответствует действительности.
«Обсуждения проходят в очень положительной атмосфере. В вопросе оценки сложившейся ситуации практически нет никаких разногласий. С первого дня войны оппозиционные политические силы проявили исключительные единство», - заявил Сагателян.
В обсуждениях принимают участие представители 16 непарламентских партий, которые ранее выступили с заявлением. Как отметил Сагателян, из парламентских оппозиционных сил в обсуждениях участвует партия «Процветающая Армения», а с фракцией партии «Светлая Армения» ведутся активные контакты. Они в курсе деталей обсуждаемого материала.
По итогам обсуждений политические силы выступят с совместным заявлением. Ишхан Сагателян не называет точной даты объявления, как и не представляет подробности его содержания. По его словам, он не уполномочен говорить от имени всех партий.
На вопрос, с чем связано то, что до сих пор нет заявления относительно обсуждений, длящихся уже несколько дней, представитель ВО АРФД ответил: «Это политический процесс, и ситуация очень чувствительная и деликатная. Каким бы ни было объявление, его цель - найти выходы из сложившейся ситуации».
Поясняя, что имел в виду Сагателян, когда писал в Facebook следующие слова: «Действия политических властей Армении и Арцаха не только несоразмерны возникшим вызовам, но и непонятны и необъяснимы... Ведение народа, создавшего победу, и народа-победителя, иным путем не будет прощено», он ответил: «Я просто хочу подтвердить свое заявление, все открою в нужный момент, сейчас не считаю это целесообразным. Думаю, тот, кто должен был понять, тот понял, о чем идет речь․
Мы пребываем в состоянии войны, все наши мысли об Арцахе, Шуши. Каждый наш шаг и действие преследует одну цель – обеспечение единой победы. А общая позиция АРФД всем известна, наши роты продолжают находиться на передовой, переброска новых отрядов в Арцах продолжается».