Կա որոշակի հանրային քննարկում, թե ինչու ստորագրվող հայտարարության  մասին նախապես չի եղել հանրային տեղեկացում. դրա համար կա շատ կոնկրետ պատճառ: Այս մասին Facebook-ի իր էջում լայվի ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Առաջինը՝ ես ինքս եմ ընդունել, որ այդ հայտարարության բովանդակությունը լավը չէ մեզ համար: Պատկերացրեք իրավիճակ, երբ այդ բովանդակությունը ներկայացվում է եւ արդյունքում ինչ-ինչ պատճառներով չի ստորագրվում: Դա շատ բացասական հետեւանք կունենար մեր մարտունակության վրա: Այսինքն՝ եթե չստորագրվեր, եւ օրինակ, ռազմական գործողությունները դադարեցնելու որոշում կայացվեր, կստացվեր, որ խոսվել է մի բովանդակության մասին, որը գոնե ռազմական գործողությունների դադարեցման չի բերել, բայց մարտունակության նվազման է բերել»,-ասաց Փաշինյանը:
Մյուս պատճառը, նրա խոսքով, այն է, որ երբ հանրությանը ներկայացնում ես բովանդակությունը, պետք է բացատրես նաեւ՝ ինչու ես այդպիսի բան անում. «Եթե դա անում ես մարտական գործողություններին զուգընթաց, դրանով նաեւ հակառակորդի համար բացահայտում ես քո որոշակի թույլ տեղերը, եւ եթե հանկարծ չի ստորագրվում, կամ հակառակորդը քո թույլ տեղերն իմանալով առավելություն է ստանում, դա ինչ-որ առումով ազդում է հետագա պրոցեսների, եւ, ընդհանրապես, պաշտպանունակության եւ մարտունակության վրա»,-նշեց նա:

There is a certain public discussion why there was no public informing in advance about the statement being signed [regarding the Artsakh (Nagorno-Karabakh) war], and there is a very specific reason for that. Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan noted about this during his Facebook livestream on Tuesday.
"First, I myself have admitted that the content of that statement is not good for us [the Armenian party to the Karabakh conflict]. Imagine a situation where that content is presented and as a result, it is not signed for some reason. That would have had a very negative consequence on our combat-readiness; that is, if it had not been signed, and for example, a decision had been made to cease hostilities, it would have turned out that there was talk of a content which did not lead at least to a cessation of hostilities, but led to a decrease in combat-readiness," Pashinyan said.
The other reason, according to the Armenian, is that when you present the content to the public, you should also explain why you do such a thing. "If you do that simultaneously with the hostilities, with that, you also reveal some of your weaknesses to the adversary. And if suddenly it [the statement] is not signed, or the adversary gains an advantage by knowing your weaknesses, this in some way affects further processes and, in general, the defense capacity and combat-readiness," Nikol Pashinyan added.