Պուտինի, Փաշինյանի եւ Ալիեւի ստորագրած փաստաթուղթը այս պահին ՀՀ Սահմանադրությանը հակասում է: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է փաստաբան Արամ Վարդեւանյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Սիրելի ընկերներ, Դիմում եմ հատկապես քաղաքական լայն ակտիվություն, անվերապահ սատարումներ ցուցաբերած՝ ընկերներիս եւ ծանոթներիս։ ԿԱՐԴԱՑԵՔ այս 9 կետը, որը ստորագրվել է բոլորիս անունից։ Խնդրում եմ Ձեր մեջ հարց տվեք, արդյոք Դուք համաձայն եք եղել այս 9 կետերին։
Արդյոք Դուք հոկտեմբերի 12-ի հայտնի ուղերձի փոխարեն համաձայն կլինեիք ՌԴ արտաքին գործերի նախարար պարոն Լավրովի առաջարկին, որտեղ 9 կետեր նախատեսված չէին, կամ բանակցային գործընթացի գերակայության ապահովում տարբերակին եւ ոչ թե պատերազմ․․խնդրում եմ պարզապես մտածեք եւ վերլուծեք։
Որպես սահմանադրագետ կասեմ իմ կարծիքը կարճ․ Խնդրո առարկա փաստաթուղթը այս պահին ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆԸ ՀԱԿԱՍՈՒՄ Է եւ չի կարող պարզապես ստորագրվել ՄԻԱՅՆ գործադիր իշխանության կողմից»:
Սիրելի ընկերներ, Դիմում եմ հատկապես քաղաքական լայն ակտիվություն, անվերապահ սատարումներ ցուցաբերած՝ ընկերներիս և...

Advocate Aram Vardevanyan posted the following on his Facebook page:
“Dear friends, I am particularly addressing my friends and acquaintances who have been very active in politics and have shown unconditional support. READ the 9 points that were signed on behalf of all of us. I plead you to ask yourselves if you agreed with these 9 points.
Would you agree with the proposal of Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov instead of the well-known address of 12 October, or the ensuring of supremacy of the negotiation process and not war? I simply ask you to think and analyze.
As a constitutional expert, I will put it shortly: At this moment, the document in question CONTRADICTS THE CONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF ARMENIA and can’t simply be signed by JUST the executive power.”