ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության «Հարցազրույց» հաղորդման շրջանակներում խոսել է Արցախի շուրջ ստեղծված ծանր իրավիճակի, կապիտուլյացիոն պայմանագրի, սպասվող հանրահավաքի, վարչապետ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջի եւ առաջիկա զարգացումների մասին։
«Վարչապետը ժողովրդի թիկունքում ստորագրել է կապիտուլյացիայի ստորացուցիչ պայմանագիր: Սա իրողություն է: Երկրում 35 ստել են, պարբերաբար շրջաններ հանձնելով հայտարարել են՝ հաղթել ենք, հաղթում ենք: Կեղծիքի մեջ պահելով հասարակությանը, վերջին պահին ծածուկ կերպով մեր ազգին եւ ժողովրդին կանգնեցրեցին փաստի առջեւ:
Նիկոլ Փաշինյանի ապաշնորհ, դավաճանական գործունեության արդյունքում երկիրը հանգեց պատերազմի: Օրվա քաղաքական իշխանությունը պատրաստ չէր այս պատերազմին, բայց ինքը ոչ միայն ոչինչ չարեց պատերազմը կանխելու համար, այլ ամեն ինչ արեց երկիրը պատերազմի հասցնելու համար»,-ասել է նա:
«Սա Նիկոլ Փաշինյանի հոր բոստանը չի, սա Հայաստանն է, ո՞նց կարելի էր էսպես վարվել էս երկրի ու ժողովրդի հետ: Դավաճանները երկիրը հանձնել են, եկել մեզ են մեղադրում: Պատերազմից 10-12 օր հետո Նիկոլ Փաշինյանն արդեն խոսեց դավաճանների ու դասալիքների մասին: Այսինքն ինքը միշտ այս ընթացքում մտածել է իր իշխանությունը պահելու մասին:
Հայաստանի արժանապատիվ ու հպարտ քաղաքացին չի կարող հանդուրժել թուրքի առաջ կզած առաջնորդին, թուրքի հետ ստորացուցիչ պայմանագիր կնքած ղեկավարին, ինքը պետք է հեռանա»,-ասել է Սաղաթելյանը:

Премьер-министр за спиной народа подписал унизительный договор о капитуляции. Об этом заявил в интервью программе «Харцазруйц» телекомпании «5-ый канал» представитель ВО АРФ Дашнакцутюн Ишхан Сагателян.
«Это реальность. В стране 35 дней подряд обществу врали, периодически сдавая районы, говорили, что мы победили, побеждаем. Обманывая общество, тайно, в последний момент нашу нацию и наш народ поставили перед фактом. В результате некомпетентных и предательских действий Никола Пашиняна страна столкнулась с войной. Политическая власть дня не была готова к этой войне, но она не только не сделала ничего, чтобы предотвратить войну, но и сделала все, чтобы привести страну к ней», - заявил Сагателян.
«Это не огород отца Никола Пашиняна, это Армения. Как можно было так обойтись со страной и народом? Предатели сдали страну, а обвиняют в этом нас. Через 10-12 дней после начала войны глава кабмина уже говорил о предателях и дезертирах. То есть все это время он думал о сохранении своей власти. Достойный и гордый гражданин Армении не может принять лидера, подчинившегося турку, лидера, подписавшего столь унизительный договор с турком. Он должен просто уйти», - заключил представитель АРФД.