Զարհուրելի է տեսնել, թե ինչպես է մարդը կատաղի ջիգերով փորձում պահել իշխանությունը: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 12-ին, Մատենադարանի մոտ Արցախի տարածքները հանձնելու դեմ կազմակերպված երթից առաջ իր ելույթում ասաց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Մարդ, որ ծնկի է բերել Արցախը, մատաղ է արել թուրքերին, մարդ, ով շուշին հանձնել է թուրքերին, ասում ՝ համախմբվեք իմ շուրջը: Արցախի նախագահը երեկ խոսում է ու ասում, որ եթե դավաճան ենք, ապա դավաճան ենք բոլորս, ազգովի: Արայիկ Հարությունյան, չհամարձակվես դավաճան համարել զոհված այդ 18 տարեկան տղային, ով մահվան սարսափը աչքերին կանգնած էր թուրքական Բայրաքթարների առաջ, այն կամավորներին, որոնք իրենց ընտանիքը թողած գնաել սպասում էին եւ չկար կազմակերպվածություն, չհարձակվես դավաճան համարել թիկունքում յուրաքանչյուրին, ով ամեն մեկս մեր տեղում մեր գործն ենք արել, դավաճան հարաել այն մորը, որ երկու զավակներին է կորցրել այս պատերազմում: Բայց հավատում էր ձեր սուտ քարոզչությանը, որ հեսա Բաքվում չայ ենք խմելու: Արծրուն հովհաննիսյան, դու չես կարողանո՞ւմ պատասխան տաս քո էդ հայտարարությունների համար: Ամեն պատի տակ ասում ես՝ ես ի՞նչ անեմ, ես պագոնի տակ էի, ինձ պարտադրում էին: Պարտադրում էիր, պգոններդ պոկեիր, ասեիր՝ չեմ անի սուտ հայտարարություններ: Զոհասեղանին դրված էր մեր հայրենիքը:
Ամենածիծաղելի բաներն են անում, գտել են ինչ-որ լակոտներ,  որոնց բաժանել են զինվորականի հագուստներ, ժելեյած մազերով, որոնք սպառնում են, ասում են՝ Ծառուկյան, Նաիրա Զոհրաբյան, միտինգի մասնակիցներ, մենք հեսա առաջնագծից կիջնենք, տես ձեզ ինչ ենք անելու: Գիտենք, թե այդ մասսովկան որտեղ է գծվել, ովքեր են դերակատարները: Վաղը իրական կռվող տղաները գալու են, իրենց ոնց ես նայելու»,-հայտարարեց Զոհրաբյանը:
Նշենք, որ երթի մասնակիցների ձեռքին կան պաստառներ. «Ով է մեղավոր. Նիկոլը», «Փրկենք Արցախը», «Հպարտ զինվոր, ես քո կողքին են», «Պայքարը շարունակվում է»:
Ներկաները վանկարկում են՝ «Նիկոլ, հեռացիր», «Նիկոլ դավաճան», «Դավաճան, հեռացիր»։
Նշենք, որ երթը շարժվեց դեպի ԱԱԾ:
Հիշեցնենք, որ երեկ եւ այսօր ձերբակալվել են Արցախի տարածքները հանձնելու դեմ արտահայտվող եւ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող 17 կուսակցությունների առաջնորդները:

Ужасно видеть, как человек отчаянно пытается удержать власть. Об этом заявила в своем выступлении до шествия, стартовавшего у Матенадарана в Ереване, 12 ноября депутат от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
«Человек, который поставил Арцах на колени, человек, который сдал туркам Шуши, говорит – консолидируйтесь вокруг меня. Президент Арцаха вчера заявил: если мы предатели, то предатели все, вся нация. Араик Арутюнян, не смей считать предателем того 18-летнего парня, который стоял под турецким «Байрактаром», тех добровольцев, которые оставив свои семьи, пошли на войну и ждали, потому что не было организованности, любого человека в тылу, мать, которая потеряла 2 детей на этой войне, но верила вашей ложной агитации, мол, вот скоро в Баку будем пить чай.
Самое смешное то, что они нашли каких-то сопляков, которым раздали военную одежду, с желе на волосах, которые угрожают, говорят: Царукян, Зограбян, участники митинга, сейчас мы вернемся с передовой и вам такое устроим. Мы знаем, где эта массовка была расчерчена, и кто исполняет роли. Завтра вернутся реально воюющие парни, как ты будешь смотреть им в глаза», - заявила депутат.
Отметим, что в руках участников шествия плакаты с надписями «Спасем Арцах», «Борьба продолжается» и другие. Они скандируют «Никол, уходи», «Никол – предатель». Протестующие шествием направились к зданию СНБ.