«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է սեղմ ժամկետում Արցախի կառավարության հետ ձեւավորել աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի արցախցիների՝ հայրենի բնակավայրեր վերադառնալու համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների, բնակֆոնդի վերականգնման աշխատանքների կազմակերպմանը, սոցիալական աջակցության միջոցառումների իրականացմանն ու այլ խնդիրների գույքագրմամբ:
«Մասնավորապես, պետք է քննարկենք, թե աջակցության ինչ ծրագրեր ենք իրականացնելու նրանց համար: Բայց նաեւ պետք է արձանագրենք, որ մեզ համար առաջնային խնդիր է, որպեսզի նրանք այդ աջակցությունը ստանան Արցախում: Այսինքն՝ դա պետք է լինի ծրագիր, որը նպաստում է մեր հայրենակիցների՝ Արցախ վերադառնալու գործընթացին:
Այս առումով նախ եկեք արձանագրենք, թե այս ընթացքում մենք ինչ ենք արել, ինչով ենք աջակցել նրանց եւ առաջիկայում ինչպիսի ծրագրեր ենք նախատեսում, ինչպես ենք իրականացնելու այդ ծրագրերը»,- նշել է վարչապետը:
Նախօրեին Արցախ վերադառնալու անհրաժեշտության մասին խոսել էր երկրի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Խուճապի մի՛ մատնվեք, մի՛ տեղափոխեք ձեր ունեցվածքն Արցախից Հայաստան, հետ բերելու ենք, ոչ թե ստիպողաբար, այլ կամավոր, դուք եք բերելու, համոզված եք լինելու, որ Արցախում ապրելու ենք եւ ավելի լավ ենք ապրելու, քան այլ տեղ»,- ասել էր նա: «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ Ստեփանակերտում դեռ շարունակում են գտնվել քաղաքի բնակչության 20-30 տոկոսը, քանի որ, չնայած մարդկանց դուրս բերման աշխատանքներին, շատերը հրաժարվել են Հայաստան գալ եւ մնացել են Արցախում:
Ավելին, քաղաքի 60 տոկոսն արդեն կրկին ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, ջրով, գազով, խանութներ եւս կան, որ աշխատում են: Ստեփանակերտում լծվել են աշխատանքի եւ ամեն ինչ անում են բնականոն կյանք վերադառնալու, վնասները վերականգնելու համար:
Իսկ այսօր՝ վաղ առավոտից, կգործեն անվճար ավտոբուսներ, որոնք այստեղ գտնվող արցախցիներին կտեղափոխեն: Այս պահին Արցախը վերականգնելը պետք է լինի առաջնային նպատակ»:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян поручил в сжатые сроки вместе с правительством Арцаха сформировать рабочую группу, которая займется реализацией мероприятий по организации работ по восстановлению инфраструктур, жилищного фонда, необходимых для возвращения в родные края, реализацией мероприятий социальной поддержки и инвентаризацией других проблем. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«В частности, нужно обсудить, какие программы поддержки мы будем проводить для них. Но также нужно констатировать, что приоритетной задачей для нас является то, чтобы они получили эту поддержку в Арцахе. То есть это должна быть программа, которая способствует процессу возвращения наших соотечественников в Арцах.
С этой точки зрения, во-первых, давайте констатируем, что мы сделали за этот период, чем оказывали им поддержку и какие программы предусмотрены в ближайшее время, как мы будем реализовывать эти программы», - отметил премьер-министр.
Накануне о необходимости вернуться в Арцах говорил президент страны Араик Арутюнян.
«Не поддавайтесь панике, не перевозите свое имущество из Арцаха в Армению, мы вернем, не насильно, а добровольно, вы привезете, будьте уверены, что мы будем жить в Арцахе и будем жить лучше, чем где-либо еще», - сказал он.
Газете «Жоховурд» стало известно о том, что в Степанакерте еще продолжает оставаться 20-30 процентов населения города, так как несмотря на работы по эвакуации населения многие отказались приезжать в Армению и остались в Арцахе.
Более того, 60 процентов города уже вновь обеспечено электроэнергией, водой, газом, есть также магазины, которые работают. В Степанакерте принялись за работу и делают все для возвращения жизни в нормальное русло, восстановления ущерба.
А сегодня с раннего утра будут работать бесплатные автобусы, которые перевезут находящихся здесь арцахцев. На данный момент восстановление Арцаха должно быть приоритетной целью», - пишет газета «Жоховурд».