Ռուսական Մի-8 եւ Մի-24 ուղղաթիռներն ուղեկցել են դեպի Լեռնային Ղարաբաղ շարժվող խաղաղապահների շարասյունները: Այս մասին շաբաթ լրագրողներին հայտնել են Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ուղղաթիռային էսկադրիլիայի օդաչուներ կատարել են «Էրեբունի» օդանավակայանից դեպի Գորիս եւ Ստեփանակերտ բնակավայրեր երթուղով ընթացող խաղաղապահ ուժերի շարասյունները պաշտպանելու եւ ուղեկցելու խնդիրները», - նշել է ռազմական գերատեսչությունը:
Ուղղաթիռները վերահսկում են կրակի եւ ռազմական գործողությունների դադարեցումը հակամարտության գոտում, ինչպես նաեւ նյութատեխնիկական գույքի եւ անձնակազմի մոնիտորինգ են իրականացնում:
Ավելի վաղ ութ ուղղաթիռ Ան-124 «Ռուսլան» ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռով հասցվել էր Երեւանի օդանավակայան:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հայտնել էր, որ ռազմատրանսպորտային ավիացիան 3 օրում 1.103 զինծառայող եւ 168 միավոր տեխնիկա է տեղափոխել Լեռնային Ղարաբաղ:

Russian military helicopters have escorted the convoys of Russian peacekeepers heading to Nagorno-Karabakh [(Artsakh)]. This was reported to reporters on Saturday at the Russian Defense Ministry, TASS reports.
"The helicopter squadron pilots have carried out the tasks of protecting and escorting the convoys of the peacekeeping forces en route from Erebuni Airport [of Yerevan] to Goris [of Armenia] and [Artsakh capital] Stepanakert settlements," the ministry said.
These helicopters monitor the ceasefire and the cessation of hostilities in the Karabakh conflict zone, as well as the Russian peacekeeping logistics equipment and personnel.
Russian Defense Minister Sergey Shoygu had said that the Russian military transport aircrafts have transported 1,103 Russian servicemen and 168 units of equipment to Nagorno-Karabakh within three days.