Ռուսական Մի-8 եւ Մի-24 ուղղաթիռներն ուղեկցել են դեպի Լեռնային Ղարաբաղ շարժվող խաղաղապահների շարասյունները: Այս մասին շաբաթ լրագրողներին հայտնել են Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ուղղաթիռային էսկադրիլիայի օդաչուներ կատարել են «Էրեբունի» օդանավակայանից դեպի Գորիս եւ Ստեփանակերտ բնակավայրեր երթուղով ընթացող խաղաղապահ ուժերի շարասյունները պաշտպանելու եւ ուղեկցելու խնդիրները», - նշել է ռազմական գերատեսչությունը:
Ուղղաթիռները վերահսկում են կրակի եւ ռազմական գործողությունների դադարեցումը հակամարտության գոտում, ինչպես նաեւ նյութատեխնիկական գույքի եւ անձնակազմի մոնիտորինգ են իրականացնում:
Ավելի վաղ ութ ուղղաթիռ Ան-124 «Ռուսլան» ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռով հասցվել էր Երեւանի օդանավակայան:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հայտնել էր, որ ռազմատրանսպորտային ավիացիան 3 օրում 1.103 զինծառայող եւ 168 միավոր տեխնիկա է տեղափոխել Լեռնային Ղարաբաղ:

Российские вертолеты Ми-8 и Ми-24 прикрыли колонны миротворцев, которые совершали марш в Нагорный Карабах. Об этом сообщили журналистам в Минобороны России в субботу, передает ТАСС.
«Летчики вертолетной эскадрильи выполнили задачи по прикрытию и сопровождению колонн миротворческих сил, совершающих марши по маршрутам с аэродрома «Эребуни» в населенные пункты Горис и Степанакерт», - отметили в военном ведомстве.
Вертолеты контролируют прекращение огня и военных действий в зоне конфликта, а также осуществляют мониторинг доставки материально-технического имущества и личного состава.
Восемь вертолетов ранее были доставлены самолетами военно-транспортной авиации Ан-124 «Руслан» на аэродром в Ереване.
Ранее министр обороны России Сергей Шойгу сообщил, что военно-транспортная авиация за трое суток перебросила в Нагорный Карабах 1 103 военнослужащих, 168 единиц техники.