Միացյալ Նահանգները եւ Ֆրանսիան ցանկանում են Ռուսաստանից ավելի շատ հստակություն ստանալ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման պայմանների, ինչպես նաեւ պայմանավորվածություններում Թուրքիայի դերի վերաբերյալ։ Այս մասին ճեպազրույցում լրագրողներին հայտնել են Պետքարտուղարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչները։ Զրույցի սղագրությունը տարածել է ամերիկյան արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նրանց հարցրել են Փարիզում ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոյի եւ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանի բանակցությունների թեմաների մասին։ «Նրանք երկար են խոսել Լեռնային Ղարաբաղի մասին։ Որպես [ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի] համանախագահներ նրանք [Ֆրանսիան] համակարծիք են մեզ հետ, որ մենք, ինչպես նախկինում, հանձնառու ենք համանախագահի մեր դերին Մինսկի խմբի [խաղաղ] գործընթացում»,- ասել են ամերիկացի դիվանագետները։
Նրանց խոսքով՝ ԱՄՆ եւ Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունների ղեկավարները «ընդունել են Ռուսաստանի ձեռնարկած գործողությունները, որոնք հանգեցրել են հրադադարի ռեժիմին, որը փաստացի արդեն մոտ մեկ շաբաթ պահպանվում է, բայց նաեւ ընդունել են, որ դեռեւս շատ հարցեր են մնում, որոնք Ռուսաստանից հստակեցում են պահանջում այդ համաձայնագրի պարամետրերի, այդ թվում՝ Թուրքիայի դերի վերաբերյալ եւ այլն, որ ստանան [իրավիճակի վերաբերյալ ավելի շատ տեղեկություն]»։
«Երկուսն էլ նշել են, որ Ռուսաստանը համանախագահներին Մոսկվա է հրավիրել ավելի շատ հստակություն [մտցնելու] համար, եւ ինչպես, հավանաբար, տեսաք լուրերով, համանախագահների միջեւ հեռախոսային զրույցներ են կայացել»,- նշել են արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունից։ ԱՄՆ դիվանագետների տեղեկություններով՝ Լե Դրիանը Պոմպեոյին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ իր զրույցի մասին։
Արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարները քննարկել են նաեւ Թուրքիայի շուրջ իրավիճակը։ «Մենք որոշ մտահոգություն ունենք, մենք Թուրքիայի հետ տարաձայնություններ ունենք Արեւելյան Միջերկրական ծովի ամբողջ տարածաշրջանի, Լիբիայի, Սիրիայի եւ այլ մարզերի շուրջ»,- հավելել են արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունից։
Երկուշաբթի Le Figaro պարբերականի կայքում հրապարակված հարցազրույցում Պոմպեոն հայտարարել էր, որ Մինսկի խումբը պետք է ծառայի Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորման շուրջ գործողությունների շրջանակ։ Ընդ որում՝ նա հատուկ նշել էր, որ ԱՄՆ-ն «մտահոգված է Թուրքիայի ռազմական ներուժի աճով»։

The United States and France want more clarity from Russia on the terms of a complete cessation of hostilities in and around Nagorno-Karabakh (Artsakh), as well as on Turkey's role in the respective agreements. Senior officials of the US Department of State told journalists about this at the briefing, the transcript of which has been posted on the State Department website.
They were asked about the talks between US Secretary of State Mike Pompeo and French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian in Paris.
“They talked about Nagorno-Karabakh extensively.  As two co-chairs, they shared the same view that we are – we remain committed to our role as co-chairs in the Minsk Group process, that that’s where it is, recognizing the actions that Russia took which has led to a ceasefire that’s actually held now for about a week, but also acknowledging that there were still a lot of questions that needed clarity from the Russians as to the parameters of that agreement, and that included the role of the Turks,” noted one of the senior officials of the US Department of State.
“And so more to be learned from that.  They both noted that the Russians have invited the co-chairs to Moscow for more clarity, and as you probably have seen in the wires, there have been phone calls between and among the co-chairs.  Foreign Minister Le Drian noted that he had spoken to Lavrov, who acknowledged that they were trying to take action to stop what was really an emergency humanitarian situation, but there do remain questions to be discussed about that,” the senior official added.
“So a lot of talk about Nagorno-Karabakh, the Caucasus, and then broadly also about Turkey and the various areas where we’re – we have some concerns and differences with the Turks – various theaters across the region from the Eastern Med, Libya, Syria, and other parts,” the US Department of State senior official stated.