Բելգիայի դաշնային խորհրդարանի պատգամավոր Ջորջիս Դելիմեյնը պատերարզմի վերջին շաբաթում Լեռնային Ղարաբաղում գտնվելուց հետո վերադարձել է իր երկիր ու խորհրդարանի ամբիոնից ԼՂ հակամարտության մասին բանավեճի ընթացքում գործընկերներին պատմել ադրբեջանական բանակի կողմից իրականացվող պատերազմական հանցագործությունների մասին, հաղորդում է Tert.am-ը:
Նա Բելգիայի կառավարությանը կոչ է արել դատապարտել Թուրքիային և Ադրբեջանին, ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, ինչպես նաև մարդասիրական օգնություն ուղարկել վիրավոր հայերին ու փախստականներին. տեսանյութը հրապարակվել է Բելգիայում Հայ դատի գրասենյակի ֆեյսբուքյան էջում:
«Մեկ շաբաթ առաջ Լեռնային Ղարաբաղում էի գտնվում: Տեսել եմ ադրբեջանական ագրեսիան, տեսել եմ՝ ինչպես են անօդաչու սարքեր, կասետային զինամթերք օգտագործում: Արյան հեղեղ եմ տեսել:Տեսել եմ, որ հայ ժողովրդին բոլորը դավաճանել են: Պետք է կրկնեմ. բոլորն են հայերին դավաճանել: Հայերը մենակ են մնացել բարբարոսությանը դիմակայելու գործում. այլ խոսքեր չեմ կարող գտնել Սիրիայից վարձկաններին նկարագրելու համար»,- նշել է խորհրդարանականը:
«Չենք կարող ընդունել «ուժեղը միշտ հաղթում է» կանոնը այս տարածաշրջանում միակ ժողովրդավար պետության դեմ: Չենք կարող ընդունել, որ նԱՏՕ-ի դաշակիցը երրորդ երկրում ահաբեկիչներ և արգելված զինատեսակներ օգտագործի»,- նշել է նա՝ ընդգծելով, որ չի կարելի նաև թույլ տալ նաև Ադրբեջանն ու Նախիջևանն իրար կապող միջանցքի ստեղծումը, քանի որ այն թուլացնելու է Հայաստանը, զրկելու է հայկական կողմին Իրանի հետ սահմանից և հիմք է դառնալու Թուրքիայի պանթյուրքական ծրագրի իրականացման, ինչպես նաև Կասպից ծովից եկող գազատարների նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու համար:
Պատգամավորը նաև նշել է, որ Մինսկի խումբն այժմ «կոմայի» մեջ է գտնվում, ուստի՝ առաջարկել է ԵԱՀԿ դիտորդներ ուղարկել տարածաշրջան, որպեսզի հնարվոր լինի պաշտպանել հայերին և այն տարածքները, որտեղ վերջիններս միշտ են ապրել:

Belgian MP Georges Dallemagne has returned to his country after being in Artsakh (Nagorno-Karabakh) during the last week of the war and, during the debates on the Nagorno-Karabakh conflict, he told his colleagues from the rostrum of the Belgian parliament about the war crimes committed by the Azerbaijani army, Tert.am reported.
He called on the Belgian government to condemn Turkey and Azerbaijan, to recognize the right of the people of Artsakh to self-determination, as well as to send humanitarian aid to the wounded Armenians and refugees; the respective video was posted on the Facebook of the Armenian National Committee in Belgium.
"I was in Nagorno-Karabakh a week ago. I have seen the Azerbaijani aggression, I have seen the use of drones and cluster munitions. I saw a flood of blood. I saw that everyone betrayed the Armenian people. I must repeat: everyone betrayed the Armenians! Armenians were left alone in defending against barbarism. I cannot find other words to describe the mercenaries from Syria," Dallemagne said.
"We cannot accept the 'strong always wins' rule against the only democratic state in the region. We can not accept that a NATO ally will use terrorists and banned weapons in a third country," he said, stressing that it should also not be allowed to create a corridor connecting Azerbaijan and Nakhchivan, as this would weaken Armenia, deprive Armenians from the border with Iran, and become the basis for the implementation of Turkey's pan-Turkic plan, as well as for the establishment of control over the natural gas pipelines from the Caspian Sea.
The Belgian lawmaker added that the OSCE Minsk Group—which works toward resolving the Nagorno-Karabakh conflict—was now in a "coma," so he suggested sending OSCE observers to the region in order to be able to protect the Armenians and the territories where they have always lived.