Ակնհայտ է, որ Արցախում հզոր պարտիզանական շարժում է կազմակերպվելու: Այս մասին «Սոլովյով LIVE- ՍՄԵՌՇ»-ի եթերում ասաց Wargonzo նախագծի ռազմական թղթակից Սեմյոն Պեգովը:
«Արցախում շատ մարդիկ երբեք չեն հաշտվի այն փաստի հետ, որ իրենց տները, տարածքները, հայրենի քաղաքները հայտնվել են Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ, եւ նշանակություն չունի` դա համաձայնագրով է տեղի է ունեցել, թե այլ կերպ: Սա հասկանալու համար բավական է իմանալ արցախցիների խառնվածքը:
Պարտիզաններն աշխատում էին այս ռազմական արշավի հենց սկզբից եւ կոնկրետ օպերացիաներ էին  իրականացնում: Պետք է նշեմ նաեւ, որ այն տարածքներում, որտեղ իրավիճակը գտնվում է ռուսական խաղաղապահ ուժերի վերահսկողության տակ, բնականաբար, հայկական կողմից ոչ մի դիվերսիա տեղի չի ունենա: Ես Ռուսաստանի այդպիսի կատաղի աջակցություն եւ հեղինակություն, ինչպես Ղրիմում 2014-ին եւ Արցախում 2020-ի աշնանը, երբեւէ չեմ տեսել: Այս մարդիկ իրենց Ռուսաստանի մաս են համարում, եւ, իհարկե, նրանց համար անընդունելի է ինչ-որ բան ձեռնարկել Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի դեմ: Բայց այն տարածքներում, որտեղ տեղակայված կլինեն Ադրբեջանի զինված ուժերը, ես լուրջ պարտիզանական պատերազմ եմ  կանխատեսում»,- շեշտել է Պեգովը:

It is clear that a powerful partisan movement will be launched in Artsakh (Nagorno-Karabakh). This is what military correspondent of Wargonzo Semyon Pegov said live during the Solovyov LIVE SMERSH show.
“Many people in Artsakh will never come to grips with the fact that their homes, territories and hometowns are now under the control of the Armed Forces of Azerbaijan, and it doesn’t matter whether this happened based on an agreement or other way. It is enough to know the temperament of the Armenians of Artsakh.
Partisans were working right from the start of this military campaign and were carrying out specific operations. I must also say that there obviously won’t be any sabotage from the Armenian party in the territories in which the situation is under the control of Russian peacekeeping forces. The Armenians of Artsakh consider themselves a part of Russia, and, of course, actions against Russia’s peacekeeping forces are unacceptable for them. However, I predict a major partisan war in the territories in which the Armed Forces of Azerbaijan will be deployed,” Pegov stressed.