Սենատորները հավանություն են տվել Ռուսաստանի զինված ուժերի օգտագործմանը խաղաղապահ առաքելության իրականացման համար Լեռնային Ղարաբաղում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Սահմանադրության համաձայն` ռազմական կոնտինգենտի ներդրման հարցը որոշում է Դաշնային խորհուրդը, սակայն ռուս խաղաղապահներն արդեն գտնվում են տարածաշրջանում:
Ինչպես «ՌԻԱ Նովոստի»-ն բացատրել է սահմանադրական օրենսդրության հանձնաժողովի նախագահ Անդրեյ Կլիշասը, նախագահն իրավունք ուներ առանց վերին պալատի համաձայնության խաղաղապահ ուժերին օպերատիվ կերպով ուղարկել Ղարաբաղ, քանի որ այնտեղ ռուսներ են սպանվել:
Կլիշասը նաեւ հիշեցրել է, որ այս դեպքում բանակն օգտագործելու համար Դաշնային Խորհրդի համաձայնությունն անհրաժեշտություն էր, քանի որ խոսքը ոչ թե օպերատիվ ռազմական իրավիճակի, այլ մի քանի տարի տեւողությամբ պլանային միջոցառման մասին է:
Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական զորքերի խաղաղապահ մանդատը նախատեսված է հինգ տարի ժամկետով` երկարաձգման հնարավորությամբ:

The senators have approved the use of Russian armed forces for the peacekeeping mission in Nagorno-Karabakh [(Artsakh)], RIA Novosti reported.
According to the Russian constitution, the issue of the deployment of a military contingent is decided by the Federation Council, but Russian peacekeepers are already in the region.
As told to RIA Novosti by Andrey Klishas, Chair of the Federation Council Committee on Constitutional Legislation and State Building, the Russian president had the right to urgently send peacekeepers to Karabakh without the consent of the upper house of the Russian legislature because Russians had been killed there.
Klishas also informed that in this case, the Federation Council’s consent was necessary in order to use the Russian army, as it was not an urgent military situation, but a planned event lasting several years.
These Russian troops’ peacekeeping mandate in Nagorno-Karabakh is envisaged for a period of five years—and with the possibility of its extension.