«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի կապիտուլյացիայի ստորագրումից հետո խորհրդավոր լռություն են պահպանում Արցախի եւ Հայաստանի նախկին նախագահները, բացառությամբ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի, ով մի քանի հայտարարությամբ է հանդես եկել, հիմնականում՝ իշխանություններին քննադատող, մյուսներն անհաղորդ են ստեղծված իրավիճակին։
Երեկ տեղեկացանք, որ Բակո Սահակյանը, ով պատերազմի օրերին էքսնախագահներին եւ իշխանությանը կապող օղակն էր եւ միջնորդական առաքելությամբ փորձում էր հարցի լուծման ուղիներ գտնել, առողջական խնդիրներ ունի, կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարել է, բայց բարդացումներ են առաջացել։ Հայտնի է, որ Սերժ Սարգսյանի կինը՝ Ռիտա Սարգսյանն է ծայրահեղ ծանր վիճակում։ Նրան երեկ արտերկիր տեղափոխեցին, նրա մոտ եւս կորոնավիրուս է ախտորոշվել։
Օրերս հայտնի դարձավ, որ Արկադի Ղուկասյանն է հանդիպել Տեր-Պետրոսյանի հետ, սակայն տարածված հաղորդագրությունից պարզ էր, որ առաջին նախագահը նրան ցույց է տվել Նիկոլ Փաշինյանի տեղը եւ ասել, որ իրեն հուզող հարցերի պատասխանները կարող է անձամբ նրանից ստանալ։
Իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը որոշել է ասպարեզում չերեւալ, որ ընդդիմությանը չվնասի, եւ մարդիկ չկարծեն, թե «նախկինները վերադառնում են»։ Սակայն, մեր տեղեկություններով, Վլադիմիր Պուտինն ամենօրյա կապի մեջ է նրա հետ, ընդ որում՝ գրավոր կապի միջոցով»:

YEREVAN. – Hraparak daily of Armenia writes: After the signing of the capitulation of Artsakh [(Nagorno-Karabakh)], the former presidents of Artsakh and Armenia remain mysteriously silent, except for [Armenia’s First President] Levon Ter-Petrosyan, who made several statements, mainly criticizing the authorities; the others are unreported regarding the situation.
Yesterday we were informed that [Artsakh’s preceding president] Bako Sahakyan, who was the connecting link between the ex-presidents and the halls of power during the days of the war and was trying to find ways to resolve the issue through a mediation mission, has health problems; he has overcome the coronavirus infection, but complications have arisen.
It is known that [Armenia’s third President] Serzh Sargsyan's wife, Rita Sargsyan, is in critical [health] condition. She was transferred abroad yesterday; she was also diagnosed with the coronavirus.
It became known these day that [Artsakh’s former President] Arkadi Ghukasyan met with Ter-Petrosyan. But it was clear from the disseminated message that the first president had shown him [Armenia’s PM] Nikol Pashinyan's place, and said that he [Ghukasyan] could get the answers to his questions of concern personally from him [Pashinyan].
And [Artsakh and Armenia ex-President] Robert Kocharyan has decided not to appear in the arena so as not to harm the opposition and people will not think that "the former are returning." However, according to our information, [Russian President] Vladimir Putin is in daily contact with him; moreover, through written communication.