Թուրքիան ուզում է սիրիացի վարձկաններ տեղակայել Արցախի այն տարածքներում, որոնք թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով անցել են Բաքվի վերահսկողության տակ: Facebook-ում «Human Rights Organisation -Afrin -Syria» էջում հաղորդվում է Արցախում սիրիացի վարձկանների եւ նրանց ընտանիքների վերաբնակեցման մասին:
«Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարանը պարզել է, որ թուրքական հետախուզությունը առաջարկել է «Սուլթան Մուրադ» եւ «Սուլեյման Շահ» խմբավորումների ղեկավարներին, որոնք հավատարիմ են Թուրքիային, բնակություն հաստատել« Ադրբեջանում»:
Դիտարանի տնօրեն Ռամի Աբդ ալ-Ռահմանը հեռուստատեսային հարցազրույցում ասել է, որ թուրքական առաջարկը ներկայացվել է թուրքմեն զինյալներին, քանի որ Թուրքիան պնդում է, թե իրենց արմատները գնում են «Կովկասի» այդ տարածքներ:
Հյուսիսային Սիրիայի քաղաքներում Թուրքիայի կողմից Աֆրինում հավաքագրված եւ Ադրբեջան ուղարկված սիրիացի գրոհայինների թիվը հասել է 4000-ի: Դրանք վերահսկվում են թուրքական բանակի եւ թուրքամետ աշխարհազորայինների կողմից՝ այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի տարածքում հատուկ ճամբարներում հավաքվում եւ մարզվում են», -ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Turkey wants to deploy Syrian mercenaries in the territories of Artsakh (Nagorno-Karabakh) that have passed under the control of Baku as a result of the Turkish-Azerbaijani aggression. The Human Rights Organisation – Afrin –Syria reports the resettlement of Syrian mercenaries and their families in Artsakh and has posted the following on its Facebook post:
“Resettlement of Syrian mercenaries and their families in Artsakh/Qurbagh The Syrian Observatory for Human Rights revealed that “Turkish intelligence” has offered the leaders of the two factions, “Sultan Murad” and “Suleiman Shah” loyal to Turkey, to settle in “Azerbaijan”.
The director of the observatory, Rami Abd al-Rahman revealed in a television interview that the Turkish offer was presented to the Turkmen militiamen only because Turkey claims that their origins go back to those areas in the “Caucasus”.
The number of Syrian militants sent by “Turkey” to Azerbaijan has reached 4000, recruited in Afrin and in the cities of northern Syria controlled by the Turkish army and the pro-Turkish militias, after being assembled and trained in special camps inside Turkish territory.”