Թուրքիան ուզում է սիրիացի վարձկաններ տեղակայել Արցախի այն տարածքներում, որոնք թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով անցել են Բաքվի վերահսկողության տակ: Facebook-ում «Human Rights Organisation -Afrin -Syria» էջում հաղորդվում է Արցախում սիրիացի վարձկանների եւ նրանց ընտանիքների վերաբնակեցման մասին:
«Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարանը պարզել է, որ թուրքական հետախուզությունը առաջարկել է «Սուլթան Մուրադ» եւ «Սուլեյման Շահ» խմբավորումների ղեկավարներին, որոնք հավատարիմ են Թուրքիային, բնակություն հաստատել« Ադրբեջանում»:
Դիտարանի տնօրեն Ռամի Աբդ ալ-Ռահմանը հեռուստատեսային հարցազրույցում ասել է, որ թուրքական առաջարկը ներկայացվել է թուրքմեն զինյալներին, քանի որ Թուրքիան պնդում է, թե իրենց արմատները գնում են «Կովկասի» այդ տարածքներ:
Հյուսիսային Սիրիայի քաղաքներում Թուրքիայի կողմից Աֆրինում հավաքագրված եւ Ադրբեջան ուղարկված սիրիացի գրոհայինների թիվը հասել է 4000-ի: Դրանք վերահսկվում են թուրքական բանակի եւ թուրքամետ աշխարհազորայինների կողմից՝ այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի տարածքում հատուկ ճամբարներում հավաքվում եւ մարզվում են», -ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Турция хочет поселить сирийских наемников на территориях, перешедших под контроль Баку в результате турецко-азербайджанской агрессии против Арцаха. На странице в Facebook «Human Rights Organisation -Afrin -Syria» сообщается о переселении сирийских наемников и их семей в Арцах.
«Сирийская обсерватория по правам человека обнаружила, что турецкая разведка предложила лидерам двух группировок  «Султан Мурад» и «Сулейман Шах», лояльных Турции, поселиться в «Азербайджане».
Директор обсерватории Рами Абд аль-Рахман заявил в телеинтервью, что турецкое предложение было представлено туркменским ополченцам потому, что Турция утверждает, что их корни уходят в те районы «Кавказа».
Число сирийских боевиков, отправленных Турцией в Азербайджан, , завербованных в Африне и в городах северной Сирии, достигло 4000. Они контролируются турецкой армией и протурецкими ополченцами, после того, как они были собраны и обучены в специальных лагерях на территории Турции», - отмечается в сообщении.