Անհետ կորած զինծառայողների հարազատները, ովքեր մի քանի օր հավաքվում էին ՊՆ-ի մոտ, այսօր հավաք են անցկացնում Ռուսաստանի դեսպանության մոտ՝ հույսով, որ կստանան իրենց հարցերի պատասխանները:
Ակցիայի մասնակիցներից մեկն ասաց, որ հիմա դեսպանատանը կփոխանցեն իրենց նամակ-խնդրագիրը, որի տակ ստորագրեցին հավաքված ծնողները:
«Այստեղ քիչ են, կարող է 100 մարդ ստորագրած լինի, բայց իմ մոտ եղած ցուցակում 280 հոգի արդեն փնտրողների անուն կա: Եթե հարկ կհամարեն, ծնողներից կազմված մի խմբի ընդունեն, լսեն, տեսնենք կարո՞ղ են այս հարցում մեզ սատար կանգնել, օգնել: Եթե չեն ընդունի, գոնե մեր նամակը թող հասնի իրենց: Իրենք տեսնում են, թե ինչքան մարդ կա այստեղ: Այստեղ հավաքվածները 10 տոկոսն էլ չեն այն մարդկանց, որոնք փնտրում են իրենց երեխեքին»,-ասաց նա:
Նշվեց, որ ծնողներից մի քանիսը հերթագրվել են կառավարությունում, որոնց վարչապետը գուցե ընդունի, եթե ժամանակ գտնի. «Այնպես չէ, որ վարչապետը ասել է՝ չէ, չեմ հանդիպի: Ինքը ասաց, որ պատրաստ է բոլոր ծնողներին լսել: Մեր չշտված տեղեկություններով մեր կառավարությունը հեռախոսազանգ է ունեցել Ռուսաստանի կառավարության հետ: Իրենց կողմից կոշտ արձագանք է եղել Ադրբեջանի ղեկավարների ննկատմամբ, որ նման ձեւով չի կարելի, քանի որ ստորագրված փաստաթղթով գերիների, վիրավորների, զոհվածների հարցը պետք է մինչեւ դեկտեմբերի 1-ը վերջացրած լինի»:
Նշենք, որ երեկ հարազատների մի մասը հանդիպում է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Հանդիպումները շարունակական բնույթ են կրելու:
ՌԴ դեսպանատան մոտ գտնվող ծնողներից մեկն ասաց, որ դիմում է բոլոր այն հայերին, ովքեր այլ տարբերակներ ունեն ծնողներին օգնելու համար. «Ժողովրդի լեզվով ասած՝ դիմում եմ լավ տղերքին, ովքեր գտնվում են թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ռուսաստանում, թե՛ այլ երկրներում: Դիմում եմ մարդկանց, ովքեր հնարավորություն ունեն այս սգավոր ծնողներին օգնելու: Կարող ա մեկն ունի լավ ընկեր: Եթե կարող են, թող օգնեն: Մենք արդեն անելանելի վիճակում ենք: Որևէ մեկը մեր խնդրին լուծում չի տալիս: Դրա համար այսօր եկել ենք դեսպանատան մոտ, խնդրենք, որ աջակցի մեզ»:

Родные без вести пропавших военнослужащих, которые несколько дней подряд собирались у здания Министерства обороны РА, сегодня проводят акцию у здания посольства России в Армении, в надежде получить ответы на интересующие их вопросы.
Один из участников акции заявил, что они хотят передать в посольство письмо, под которым подписались все собравшиеся. «Тут подписи примерно 100 человек, но в имеющемся у меня списке имеются имена уже 280 ищущих людей. Если сочтут нужным принять группу родителей, выслушать нас, а вдруг они смогут нам помочь в этом вопросе. А если не примут, то хотя бы пусть наше письмо до них дойдет. Здесь собралось мало родных, даже 10% нет от той части людей, которые ищут своих детей», - заявил он.
Было также отмечено, что несколько родителей зарегистрировались в очередь в правительство, они надеются, что премьер-министр найдет время и примет их. «Глава кабмина не сказал, что не встретится. Он сказал, что готов выслушать всех родителей. По нашей не уточненной информации, представители нашего правительства связались с российскими коллегами. Они резко отреагировали на поведение азербайджанского руководства, мол, так не делается, согласно подписанному документу, процесс по части пленных, раненых и погибших должен быть завершен до 1 декабря», - отметил участник акции.
Один из родителей обратился ко всем армянам. «Говоря на народном языке, обращаюсь ко всем хорошим парням, находящимся как в Армении, так и за ее пределами. Обращаюсь к тем людям, которые могут помочь этим несчастным родителям. Может у кого-то есть хороший друг. Если могут, пусть помогут. Мы уже в безвыходном положении. Никто не может решить нашу проблему. Поэтому сегодня мы пришли к зданию посольства, чтоб попросить о помощи», - сказал он.
Напомним, что вчера часть родственников без вести пропавших военнослужащих встретилась с главой правительства РА Николом Пашиняном. Эти встречи будут носить продолжительный характер.