ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը կարեւոր է համարում, որ ԱՄՆ ղեկավարությունը այսուհետեւ եւս խուսափի Մերձավոր Արեւելքում «արկածախնդրություններից», որոնք սպառնալիք են կրում ամբողջ տարածաշրջանի համար, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«ԱՄՆ եւ նրա դաշնակիցների միջամտությունը թե՛ Իրաքում, թե՛ Սիրիայում, թե՛ Լիբիայում այս երկրներից ոչ մեկում կյանքն ավելի լավը չի դարձրել։ Միայն խնդիրներ է ստեղծել, որոնք այդ երկրների քաղաքացիները, համապատասխան քաղաքական գործիչները, կառավարությունները ստիպված են հիմա հաղթահարել»,- ասել է նա իր իրաքցի գործընկեր Ֆուադ Հուսեյնի հետ բանակցությունների արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Իհարկե, սկզբունքորեն կարեւոր է, որ այսուհետեւ եւս ամերիկյան ղեկավարությունը խուսափի համանման արտասահմանյան արկածախնդրություններից, որոնք լրջագույն սպառնալիք են կրում համապատասխան ամբողջ տարածաշրջանի համար»,- շեշտել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։

Глава МИД РФ Сергей Лавров считает важным, чтобы руководство США впредь избегало «авантюр» на Ближнем Востоке, которые несут угрозу всему региону, передает РИА Новости.
«Вмешательство США и их союзников и в Ираке, и в Сирии, и в Ливии не сделало жизнь ни в одной из этих стран лучше. Лишь создало проблемы, которые граждане этих стран, соответствующие политики, правительства вынуждены теперь преодолевать», - сказал он на пресс-конференции по итогам переговоров с иракским коллегой Фуадом Хусейном.
«Конечно же, принципиально важно, чтобы впредь американское руководство избегало подобных заграничных авантюр, тем более, авантюр, которые несут серьезнейшие угрозы для всего соответствующего региона», - подчеркнул глава МИД РФ.