Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունը դատապարտել է Ֆրանսիայի Սենատի բանաձեւը, որը երկրի կառավարությանը կոչ է անում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ֆրանսիայի Սենատի այդ որոշումը այն բանի հստակ ցուցիչն է, թե ինչու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքը, որ անցկացնում են համանախագահները, որոնք պետք է չեզոքություն պահպանեն, մինչեւ հիմա չի կարողացել լուծել այս հարցը...Մենք ցանկանում ենք, որ հիմա Ֆրանսիան ընդունի կառուցողական դիրքորոշում տարածաշրջանի կայունացման համար՝ կատարելով ճիշտ հետեւություններ»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիայի Սենատը ձայների գերակշիռ մեծամասնությամբ բանաձեւ է ընդունել, որը կառավարությանը կոչ անում ճանաչել Արցախի անկախությունը։

The Turkish Foreign Ministry has condemned the French Senate resolution which calls on the French government to recognize the independence of Nagorno-Karabakh (Artsakh).
"This decision of the French Senate is a clear indication of why the work of the OSCE Minsk Group carried out by the Co-Chairs, which must remain neutral, has not yet been able to resolve this issue…We want France to now take a constructive position for stabilization of the region, drawing the right conclusions," the Turkish MFA statement reads.
The French Senate on Wednesday passed—by an overwhelming majority—a resolution calling on the French government to recognize Artsakh's independence.