Ֆրանսիան Թուրքիայից սպասում է Լեռնային Ղարաբաղից վարձկանների դուրսբերման կոնկրետ գործողությունների։ Այս մասին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանը։
Լեմուանը հիշեցրեց, որ Ֆրանսիան Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի հետ հակամարտության առաջին օրվանից ջանքեր է գործադրել ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար։ Հայտարարվել է երեք հրադադար, բայց ոչ մեկը չի կատարվել։ «Նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը, որը ստորագրվել է Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի կողմից, 9 կետ է պարունակում, բայց կան տարրեր, որոնք այնտեղ չկան։ Օրինակ՝ Սիրիայից վարձկանների, տարածաշրջանից նրանց դուրս բերելու առումով։ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ապագայի շուրջ բանակցությունները։ Հարցեր կան՝ կապված անվտանգության եւ կայունության հետ։ Ուստի կարեւոր է բանակցությունների շարունակումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում։ Այսպիսի ցանկություն են հայտնել նաեւ հայկական եւ ադրբեջանական կողմերը»,- նշեց Լեմուանը։
Նա շեշտեց, որ Ֆրանսիայի նախագահը առաջինն է իրերն իրենց անուններով կոչել եւ ասել, որ կան Թուրքիայից տեղափոխված վարձկաններ։ Ֆրանսիան Թուրքիայից սպասում է վարձկանների դուրսբերման կոնկրետ գործողությունների եւ եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկում է պատժամիջոցների հարցը։
Ի պատասխան հարցին՝ արդյոք տպավորություն չունի՞, որ Ռուսաստանը շրջանցել է ԵԱՀԿ ՄԽ գործընկերներին եւ պայմանավորվել Թուրքիայի հետ, Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղարը կրկնեց, որ հայտարարությունը որոշակի կետեր չի պարունակում, եւ անհրաժեշտ է ԵԱՀԿ ՄԽ բոլոր համանախագահների մասնակցությունը բանակցությունները շարունակելու համար։

Франция ожидает от Турции конкретных действий по выводу наемников из Карабаха. Об этом заявил госсекретарь МИД Франции Жан-Батист Лемуан на пресс-конференции в Ереване.
Лемуан напомнил, что Франция вместе с Россией и США с первого дня конфликта прилагала усилия, чтобы положить конец военным действиям. Было объявлено три перемирия, но ни одно не выполнялось. «Документ от 9 ноября, подписанный Арменией, Азербайджаном и Россией, содержит 9 пунктов, но есть элементы, которые там не фигурируют. Например, по части сирийских наемников, их вывода из региона. Переговоры о будущем статусе Карабаха. Есть вопросы, связанные с безопасностью и стабильностью. Потому важно продолжать переговоры в рамках МГ ОБСЕ. Это пожелание также выразили армянская и азербайджанская стороны», - отметил Лемуан.
Он подчеркнул, что президент Франции первым назвал вещи своими именами и сказал, что есть наемники, переброшенные Турцией. Франция ожидает от Турции конкретных действий по выводу наемников и обсуждает с европейскими партнерами вопрос санкций.
Отвечая на вопрос, нет ли у него впечатления, что Россия обошла партнеров по МГ ОБСЕ и договорилась с Турцией, госсекретарь МИД Франции повторил, что заявление не содержит определенные пункты и необходимо участие всех сопредседателей МГ ОБСЕ в продолжении переговоров.