Ֆրանսիան Թուրքիայից սպասում է Լեռնային Ղարաբաղից վարձկանների դուրսբերման կոնկրետ գործողությունների։ Այս մասին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանը։
Լեմուանը հիշեցրեց, որ Ֆրանսիան Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի հետ հակամարտության առաջին օրվանից ջանքեր է գործադրել ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար։ Հայտարարվել է երեք հրադադար, բայց ոչ մեկը չի կատարվել։ «Նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը, որը ստորագրվել է Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի կողմից, 9 կետ է պարունակում, բայց կան տարրեր, որոնք այնտեղ չկան։ Օրինակ՝ Սիրիայից վարձկանների, տարածաշրջանից նրանց դուրս բերելու առումով։ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ապագայի շուրջ բանակցությունները։ Հարցեր կան՝ կապված անվտանգության եւ կայունության հետ։ Ուստի կարեւոր է բանակցությունների շարունակումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում։ Այսպիսի ցանկություն են հայտնել նաեւ հայկական եւ ադրբեջանական կողմերը»,- նշեց Լեմուանը։
Նա շեշտեց, որ Ֆրանսիայի նախագահը առաջինն է իրերն իրենց անուններով կոչել եւ ասել, որ կան Թուրքիայից տեղափոխված վարձկաններ։ Ֆրանսիան Թուրքիայից սպասում է վարձկանների դուրսբերման կոնկրետ գործողությունների եւ եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկում է պատժամիջոցների հարցը։
Ի պատասխան հարցին՝ արդյոք տպավորություն չունի՞, որ Ռուսաստանը շրջանցել է ԵԱՀԿ ՄԽ գործընկերներին եւ պայմանավորվել Թուրքիայի հետ, Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղարը կրկնեց, որ հայտարարությունը որոշակի կետեր չի պարունակում, եւ անհրաժեշտ է ԵԱՀԿ ՄԽ բոլոր համանախագահների մասնակցությունը բանակցությունները շարունակելու համար։

YEREVAN. – France expects concrete actions from Turkey to withdraw the mercenaries from Nagorno-Karabakh [(Artsakh)]. Jean-Baptiste Lemoyne, Secretary of State at the Ministry for Europe and Foreign Affairs of France, said this at Saturday’s press conference in Yerevan.
Lemoyne reminded that from the first day of the conflict, France, together with Russia and the United States, had made efforts to stop these hostilities. "The November 9 document, which was signed by Armenia, Azerbaijan and Russia, contains nine points, but there are elements that are not there. For example, in terms of mercenaries from Syria, taking them out of the region; negotiations on the future status of Nagorno-Karabakh; there are issues related to security and stability. Therefore, it is important to continue the negotiations within the framework of the OSCE Minsk Group; the Armenian and Azerbaijani sides have also expressed such a wish," said the French official.
He stressed that French President Emmanuel Macron was the first to call it like it is and said that there are mercenaries transferred from Turkey. Jean-Baptiste Lemoyne added that France is waiting for concrete actions from Turkey to withdraw the mercenaries, and it is discussing with its European partners the matter of sanctions.
Also, the French MFA Secretary of State noted that the participation of all the OSCE Minsk Group Co-Chairs is necessary to continue the talks.