Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրենը երկրներին կոչ է արել չքաղաքականացնել նոր կորոնավիրուսի ծագումը, քանի որ դա խոչընդոտներ կստեղծի ճշմարտությունը բացահայտելու ճանապարհին, հայտնում է Reuters-ը:
«Մեզ անհրաժեշտ է իմանալ այս վիրուսի ծագումը, քանի որ այն կարող է օգնել մեզ կանխել ապագա բռնկումները»,- ամենօրյա ճեպազրույցում ասել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեեսուսը: «Մենք թաքցնելու բան չունենք: Մենք ուզում ենք իմանալ ծագումը, եւ վերջ»:
Չինական պետական լրատվամիջոցները հաղորդել են, որ վիրուսը հայտնվել է արտերկրում, նախքան այն հայտնաբերվել է Չինաստանի կենտրոնական Ուհան քաղաքում՝ վկայակոչելով ներմուծված սառեցված սննդի փաթեթի վրա կորոնավիրուսի առկայությունը:

The WHO Director-General has called on countries not to politicize the COVID-19 origins, as this will create obstacles to revealing the truth, Reuters reported.
“We need to know the origin of this virus because it can help us to prevent future outbreaks,” WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus told a daily briefing.
“There is nothing to hide. We want to know the origin, and that’s it.”
Chinese state media said the virus appeared overseas before it was detected in the central Chinese city of Wuhan, citing the presence of the coronavirus on imported frozen food packaging.