Ռուսական խաղաղապահ ուժերի զորախումբը շարունակում է Լեռնային Ղրաբաղի տարածքում շուրջօրյա մոնիթորինգը։ Հրադադարի ռեժիմը պահպանվում է ամբողջ շփման գծով։ Այս մասին հայտնում են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից։
«Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի եռակողմ հայտարարության համաձայն դեկտեմբերի 1-ից ռուսական խաղաղապահ ուժերի վերահսկողությամբ ադրբեջանական կողմին է փոխանցվել Լեռնային Ղարաբաղի Լաչինի շրջանը։ Ռուս խաղաղապահները վերահսկում են 5 կմ լայնությամբ Լաչինի միջանցքը։ Դրա միջոցով ապահովվում է Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապը, մարդկանց անվտանգ վերադարձը իրենց բնակության վայրեր եւ քաղաքացիական ավտոտրանսպորտի երթեւեկությունը։
Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ ուժերի աջակցությամբ Հայաստանի տարածքից մեկ օրում վերադարձել է 846 մարդ։ Բնակության նախկին վայրեր են վերադարձել ավելի քան 26 հազար փախստականներ։
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները պայթյունավտանգ առարկաներից մաքրել են Ստեփանակերտում Զորգեի փողոցը եւ Շուշի-Լիսագորսկ ուղղությամբ էլեկտրահաղորդման գծերի ու գազախողովակների երկայնքով գտնվող հողամասերը։ Մեկ օրում մաքրվել է ավելի քան 5 հեկտար տարածք, 2 կմ ճանապարհ, հայտնաբերվել է 109 պայթյունավտանգ առարկա, որոնք տարվել են հատուկ սարքավորված հրաձգարան եւ ոչնչացվել։ Լեռնային Ղարաբաղում ինժեներական ստորաբաժանումների կողմից ընդհանուր ականազերծվել է ավելի քան 34 հեկտար տարածք, մոտ 12 կմ ճանապարհ, ստուգվել են ավելի քան 110 շենքեր եւ սոցիալական օբյեկտներ, հայտնաբերվել եւ վնասազերծվել է 1077 պայթյունավտանգ առարկա։
Ռուս խաղաղապահներն օգնում են վերանորոգման բրիգադներին Լեռնային Ղարաբաղում կենսական նշանակության ինժեներական հաղորդակցությունների վերականգնման համար: Վերջին օրվա ընթացքում վերականգնվել է ավելի քան 2.5 կիլոմետր կապի գիծ, 1.5 կիլոմետր գազատար, մեկ կիլոմետր էլեկտրագծեր, էլեկտրահաղորդման չորս հենք եւ մեկ տրանսֆորմատորային ենթակայան:
Ռուսաստանի ՊՆ հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման ռազմական բժիշկ-մասնագետների ռուսական բրիգադը խորհրդակցություններ է անցկացրել և մասնագիտացված բժշկական օգնություն ցուցաբերել Խանաբադ բնակավայրի 67 բնակչի, այդ թվում` 11 երեխայի: Ռուսաստանի Դաշնության եւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի խաղաղապահ ուժերի համաձայնեցմամբ շարունակվում է զոհերի դիերի որոնումն ու փոխանակումը:
Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության նախարարության եւ Թուրքիայի Հանրապետության Ազգային Պաշտպանության նախարարության միջեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 11-ին ստորագրված հուշագրի համաձայն` համաձայնություն է ձեռք բերվել Կրակի եւ բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման վերահսկման ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնի տեղակայման եւ շահագործման կարգի վերաբերյալ: Կենտրոնը տեղակայվելու է Ադրբեջանի տարածքում: Միասնական կենտրոնի կազմակերպական կառուցվածքում ռուս եւ թուրք անձնակազմի թիվը հավասար կլինի», ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Российским контингентом миротворческих сил продолжается круглосуточный мониторинг обстановки на территории Нагорного Карабаха. Режим прекращения огня соблюдается по всей линии соприкосновения. Об этом сообщает Минобороны РФ.
«1 декабря в соответствии с трехсторонним заявлением президента Российской Федерации, президента Республики Азербайджан и премьер-министра Республики Армения под контролем российских миротворческих сил азербайджанской стороне передан Лачинский район Нагорного Карабаха. Российскими миротворцами контролируется Лачинский коридор шириной пять километров. По нему обеспечивается связь Нагорного Карабаха с Арменией, безопасное возвращение людей в места их проживания и движение гражданского автотранспорта.
При содействии российских миротворческих сил в Нагорный Карабах с территории Армении за сутки вернулись 846 человек. В места прежнего проживания вернулись более 26 тысяч беженцев.
Военнослужащими российского миротворческого контингента проведена очистка от взрывоопасных предметов улицы Зорге в Степанакерте и участка вдоль линии электропередач и газопровода по направлению Шуши – Лысогорский. За сутки очищено более пяти гектаров территории, два километра дорог, обнаружено 109 взрывоопасных предметов, которые вывезены на специально оборудованный полигон и уничтожены. Всего инженерными подразделениями в Нагорном Карабахе разминировано более 34 гектаров местности, около 12 километров дорог, проверено более 110 домов и социальных объектов, обнаружено и обезврежено 1077 взрывоопасных предметов.
Российские миротворцы оказывают помощь ремонтным бригадам в восстановлении в Нагорном Карабахе жизненно важных инженерных коммуникаций. За сутки восстановлено более 2,5 километров линий связи, 1,5 километра газопровода, один километр линий электропередач, четыре опоры ЛЭП и одна трансформаторная подстанция.
Российской бригадой из военных врачей-специалистов медицинского отряда специального назначения Минобороны России проведены консультации и оказана специализированная медицинская помощь 67 жителям населенного пункта Ханабад, в том числе 11 детям.
При координации миротворческих сил Российской Федерации и Международного Комитета Красного Креста продолжаются поиск и обмен телами погибших.
В соответствии с меморандумом, подписанным 11 ноября 2020 года между Министерством обороны Российской Федерации и Министерством национальной обороны Турецкой Республики достигнуто соглашение по порядку развертывания и функционирования
Совместного российско-турецкого центра по контролю за прекращением огня и всех военных действий. Центр будет размещен на территории Азербайджана. Количество российского и турецкого персонала в организационной структуре совместного центра будет равнозначным», отмечается в сообщении.