Ռուսական խաղաղապահ ուժերի զորախումբը շարունակում է Լեռնային Ղրաբաղի տարածքում շուրջօրյա մոնիթորինգը։ Հրադադարի ռեժիմը պահպանվում է ամբողջ շփման գծով։ Այս մասին հայտնում են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից։
«Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի եռակողմ հայտարարության համաձայն դեկտեմբերի 1-ից ռուսական խաղաղապահ ուժերի վերահսկողությամբ ադրբեջանական կողմին է փոխանցվել Լեռնային Ղարաբաղի Լաչինի շրջանը։ Ռուս խաղաղապահները վերահսկում են 5 կմ լայնությամբ Լաչինի միջանցքը։ Դրա միջոցով ապահովվում է Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապը, մարդկանց անվտանգ վերադարձը իրենց բնակության վայրեր եւ քաղաքացիական ավտոտրանսպորտի երթեւեկությունը։
Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ ուժերի աջակցությամբ Հայաստանի տարածքից մեկ օրում վերադարձել է 846 մարդ։ Բնակության նախկին վայրեր են վերադարձել ավելի քան 26 հազար փախստականներ։
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները պայթյունավտանգ առարկաներից մաքրել են Ստեփանակերտում Զորգեի փողոցը եւ Շուշի-Լիսագորսկ ուղղությամբ էլեկտրահաղորդման գծերի ու գազախողովակների երկայնքով գտնվող հողամասերը։ Մեկ օրում մաքրվել է ավելի քան 5 հեկտար տարածք, 2 կմ ճանապարհ, հայտնաբերվել է 109 պայթյունավտանգ առարկա, որոնք տարվել են հատուկ սարքավորված հրաձգարան եւ ոչնչացվել։ Լեռնային Ղարաբաղում ինժեներական ստորաբաժանումների կողմից ընդհանուր ականազերծվել է ավելի քան 34 հեկտար տարածք, մոտ 12 կմ ճանապարհ, ստուգվել են ավելի քան 110 շենքեր եւ սոցիալական օբյեկտներ, հայտնաբերվել եւ վնասազերծվել է 1077 պայթյունավտանգ առարկա։
Ռուս խաղաղապահներն օգնում են վերանորոգման բրիգադներին Լեռնային Ղարաբաղում կենսական նշանակության ինժեներական հաղորդակցությունների վերականգնման համար: Վերջին օրվա ընթացքում վերականգնվել է ավելի քան 2.5 կիլոմետր կապի գիծ, 1.5 կիլոմետր գազատար, մեկ կիլոմետր էլեկտրագծեր, էլեկտրահաղորդման չորս հենք եւ մեկ տրանսֆորմատորային ենթակայան:
Ռուսաստանի ՊՆ հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման ռազմական բժիշկ-մասնագետների ռուսական բրիգադը խորհրդակցություններ է անցկացրել և մասնագիտացված բժշկական օգնություն ցուցաբերել Խանաբադ բնակավայրի 67 բնակչի, այդ թվում` 11 երեխայի: Ռուսաստանի Դաշնության եւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի խաղաղապահ ուժերի համաձայնեցմամբ շարունակվում է զոհերի դիերի որոնումն ու փոխանակումը:
Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության նախարարության եւ Թուրքիայի Հանրապետության Ազգային Պաշտպանության նախարարության միջեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 11-ին ստորագրված հուշագրի համաձայն` համաձայնություն է ձեռք բերվել Կրակի եւ բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման վերահսկման ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնի տեղակայման եւ շահագործման կարգի վերաբերյալ: Կենտրոնը տեղակայվելու է Ադրբեջանի տարածքում: Միասնական կենտրոնի կազմակերպական կառուցվածքում ռուս եւ թուրք անձնակազմի թիվը հավասար կլինի», ասվում է հաղորդագրության մեջ:

The Russian contingent of peacekeeping forces continues round-the-clock monitoring of the situation on the territory of Nagorno-Karabakh. The ceasefire is observed along the entire line of contact, the Russian defense ministry reported.
Russian peacekeepers control the Lachin corridor, five kilometers wide. It ensures the connection of Nagorno-Karabakh with Armenia, the safe return of people to their places of residence, and the movement of civilian vehicles.
With the help of Russian peacekeeping forces, 846 people returned to Nagorno-Karabakh from the territory of Armenia per day. Over 26 thousand refugees have returned to their places of former residence.
The servicemen of the Russian peacekeeping contingent cleared the Zorge street in Stepanakert from explosives and the section along the power transmission line and the gas pipeline. Over five hectares of territory, two kilometers of roads were cleared, 109 explosive objects were found in a day. In total, engineering units in Nagorno-Karabakh have cleared over 34 hectares of terrain, about 12 kilometers of roads, checked more than 110 houses and social facilities, discovered and neutralized 1,077 explosive objects.
Russian peacekeepers are helping repair teams to restore vital engineering communications in Nagorno-Karabakh. Over 2.5 kilometers of communication lines, 1.5 kilometers of a gas pipeline, one kilometer of power lines, four power transmission towers, and one transformer substation have been restored per day.
With the coordination of the peacekeeping forces of Russia and the International Committee of the Red Cross, the search and exchange of bodies of the victims continue.
In accordance with the memorandum signed on November 11, 2020, between Russia and Turkey, an agreement was reached on the procedure for deployment and operation.
Joint Russian-Turkish center to control the ceasefire and all military operations. The center will be located on the territory of Azerbaijan. The number of Russian and Turkish personnel in the organizational structure of the joint center will be equal, the statement concluded.