2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը միջանկյալ միջոց կիրառելու խնդրագիր էր ստացել, որը Հայաստանը ներկայացրել էր ընդդեմ Ադրբեջանի՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության հետ։ Հարցումը ներկայացվել է № 42521/20 դիմումով (Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի)։ 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին Դատարանն այս գործով միջանկյալ միջոց էր կիրառել (Դատարանի Կանոնակարգի Կանոն 39)։
2020 թվականի հոկտեմբերի 4-ին դատարանը ստացել էր միջանկյալ միջոց կիրառելու միջնորդություն, որը Հայաստանը ներկայացրել էր ընդդեմ Թուրքիայի, այդ թվում՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության հետ։ Դատարանը որոշել էր երկրորդ անգամ կիրառել Դատարանի Կանոնակարգի Կանոն 39-ը։ Նա կոչ էր արել հակամարտության մեջ ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավված բոլոր պետություններին, ներառյալ Թուրքիային ձեռնպահ մնալ գործողություններից, որոնք կնպաստեին Կոնվենցիայով քաղաքացիական անձանց իրավունքների խախտմանը, եւ հետեւել Կոնվենցիայով ստանձնած իրենց պարտավորություններին։
2020 թվականի նոյեմբերի 17-ին Թուրքիայի կառավարությունը դիմել է Դատարան՝ որոշումը վերանայելու եւ երկրորդ միջանկյալ միջոցը չեղարկելու խնդրանքով։ Նրանք վկայակոչել են հայտարարությունը, որը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրվել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի եւ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի կողմից, որում հայտարարվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին։
2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Դատարանը վերեւում հիշատակված դիմումը երկրորդ անգամ է քննարկել Թուրքիայի կառավարության ներկայացրած տեղեկությունների լույսի ներքո եւ այդ տեղեկությունները հաշվի առնելով՝ որոշել է չեղարկել միջանկյալ միջոցը՝ նշված 2020 թվականի հոկտեմբերի 6-ի Հայաստանն ընդդեմ Թուրքիայի գործում։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Կանոն 39-ի համաձայն Դատարանի ընդունած մյուս որոշումները, ներառյալ միջանկյալ միջոցը՝ նշված 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ի Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործում, ուժի մեջ են մնում։

On 27 September, 2020 the European Court of Human Rights (ECHR) received a request for an interim measure, lodged by Armenia against Azerbaijan, concerning the conflict in Nagorno-Karabakh, the ECHR informed in a press release on Wednesday.
The request was lodged under application number 42521/20 (Armenia v. Azerbaijan). On 29 September 2020 the Court granted an interim measure (Rule 39 of the Rules of Court) in that case.
On 4 October 2020 the Court received a request for an interim measure, lodged by Armenia against Turkey, also in relation to the conflict in Nagorno-Karabakh. This request was registered as application no. 43517/20 (Armenia v. Turkey).
On 6 October 2020 the Court decided to apply Rule 39 of the Rules of Court for a second time. It called on all States directly or indirectly involved in the conflict, including Turkey, to refrain from actions that would contribute to breaches of the Convention rights of civilians and to respect their obligations under the Convention.
On 17 November 2020 the Government of Turkey requested that the Court reconsider its decision and lift the second interim measure. They referred to the statement signed on 9 November 2020 by the President of the Republic of Azerbaijan, the Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Russian Federation, declaring an end to hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict with effect from midnight on 10 November 2020.
On 1 December 2020 the Court reconsidered the above application in the light of the information provided by the Government of Turkey and decided, in view of that information, to lift the interim measure indicated on 6 October 2020 in the case of Armenia v. Turkey.
The other decisions taken by the Court under Rule 39 with regard to the Nagorno-Karabakh conflict, including the interim measure indicated on 29 September 2020 in the case of Armenia v. Azerbaijan, remain in force.