Բաքվում Ֆրանսիայի դեսպանը կկանչվի Ադրբեջանի արտգործնախարարություն` Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից բանաձեւի ընդունման կապակցությամբ, որում երկրի կառավարությանը կոչ է արվում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպանը կհրավիրվի արտաքին գործերի նախարարություն` Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից անհիմն եւ կողմնակալ բանաձեւի ընդունման կապակցությամբ: Ադրբեջանական կողմի վճռական բողոքի մասին կտեղեկացվի մյուս կողմին»,- նշվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը (խորհրդարանի ստորին պալատը) սատարել է բանաձեւին, որով երկրի կառավարությունը կոչ է անում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Բանաձեւին կողմ է քվեարկել 188 պատգամավոր, դեմ` երեք պատգամավոր, ձեռնպահ է մնացել 16-ը: Ավելի վաղ նմանատիպ բանաձեւ էր ընդունվել նաեւ Ֆրանսիայի Սենատի կողմից:

The French ambassador to Baku will be summoned to the Azerbaijani Foreign Ministry in connection with the French National Assembly’s adoption of a resolution calling on the French government to recognize the independence of Nagorno-Karabakh [(Artsakh)], RIA Novosti reported.
"The other side will be informed of the resolute protest of the Azerbaijani side," the Azerbaijani Foreign Ministry said, in particular, in the respective statement.
The French National Assembly has supported a resolution calling on the French government to recognize Artsakh's independence. A total of 188 French MPs voted for the resolution, solely lawmaker deputies voted against, and 16 others abstained. Earlier, a similar resolution was adopted by the French Senate.