Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ է անհապաղ մեծացնել նավթի արդյունահանման ծավալները՝ հասցնելով արտահանման նորմալ մակարդակի, հաղորդում է Tasnim-ը:
Տնտեսական համակարգման շտաբի հետ հանդիպման ժամանակ նա ընդգծել է նավթային արդյունահանման պատրաստակամությունն անհապաղ ավելացնել արտադրությունը՝ հաշվի առնելով «օպերացիոն գործիքները եւ Իրանի արժեքավոր փորձը»:
Հղում անելով 2015 թվականի միջուկային գործարքի հարցով պատժամիջոցներին՝ Ռոհանին հայտարարել է, որ Իրանին ժամանակին հաջողվել է մեծացնել նավթի արդյունահանումը մինչեւ օրական ավելի քան 2 մլն բարել ՀՀԳԾ-ն ուժի մեջ մտնելուց հետո:
Նա հավելել է, որ չնայած ԱՄՆ-ի սանձազերծած տնտեսական պատերազմը ստեղծել է բազում խոչընդոտներ իրանական նավթի եւ նավթաքիմիական արտադրանքի արտահանման համար՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի կարողացել «իրագործել իրանական նավթի արտահանումը զրոյի հասնելու իր վաղեմի երազանքը»:
Այսուհետ Իրանի նավթի նախարարությունը պարտավոր է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը նավթային ոլորտի ռեսուրսներն ու սարքավորումները արտադրության եւ վաճառքի համար նախապատրաստելու համար առաջիկա երեք ամիսների ընթացքում առկա հզորություններին համապատասխան:

Iran is prepared to immediately raise the oil production to the normal export levels, President Hassan Rouhani said, Tasnim reported.
Addressing a meeting of the Administration’s Economic Coordination Headquarters, Rouhani highlighted the oil industry’s readiness for an immediate rise in production given Iran’s “operational instruments and valuable experiences.”
Referring to the suspension of sanctions under the 2015 nuclear deal, the president said Iran had once managed to increase the oil output to over 2 million barrels per day after the JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) came into force.
Although the economic war imposed by the US put many obstacles to the export of Iranian oil and petrochemical products, US President Donald Trump failed to achieve his dream of bringing the Iranian oil exports down to zero, he added.
According to a decision made at the meeting, the Iranian Oil Ministry is obligated to take all necessary measures to prepare the oil industry’s resources and equipment for the production and sales proportional to the capacities available within the next three months.