ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով երեկվա հանրահավաքին։ Առաջին նախագահի անդրադարձը ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև։
«Վազգեն Մանուկյանի գլխավորած հանրահավաքը ավելի խորացրեց իմ մտավախությունը մեր երկրին սպառնացող քաղաքացիական պատերազմի վտանգի մասին: Նման պատասխանատու միտք արտահայտելու հիմք են հանդիսանում Մանուկյանի ելույթում հնչեցված հետևյալ հայտարարությունները.
– «Նիկոլ Փաշինյանը մի բան էլ պետք է հասկանա, որ այս շարժումը, որ ստեղծված է, ինքը ինչքան շուտ հրաժարական տա կամավոր, այնքան լավ: Շարժումը չհաղթեց` գազազած ժողովուրդն իրեն կհոշոտի»:
- «Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա: Թող հեռանա կամավոր, թե չէ կհեռանա զոռով»:
Սրանով Մանուկյանը նշագծում է Փաշինյանի հեռացման երկու ճանապարհ` կամավոր կամ բռնությամբ: Հոշոտել և զոռով բառերը այլ բան, քան բռնություն չեն նշանակում: Եթե սրանք միայն խոսքեր լինեին, ապա դեռ շատ մտահոգվելու կարիք չէր լինի: Բայց Մանուկյանի առաջնորդած բազմամարդ երթի կողմից վարչապետի կեցավայրի կեսժամյա շրջափակման և Փաշինյանի ընտանիքի ահաբեկման զազրելի արարքը ոչ այլ ինչ է, քան բռնության պատրաստակամության անթաքույց ցուցադրություն:
Եթե սա լիներ հակամարտող կողմերից միայն մեկի դիրքորոշումը, այն դեռևս մեծ վտանգ չէր ներկայացնի: Մինչդեռ Մանուկյանն անզգուշորեն անտեսում է այն հանգամանքը, որ նույնպիսի դիրքորոշում է որդեգրել նաև մյուս` Փաշինյանի կողմը: Վերջինիս պահվածքը և հռետորաբանությունը ցույց են տալիս, որ նա ամենևին մտադիր չէ կամավոր հեռանալ, այլ պատրաստ է ցանկացած առճակատման: Հետևաբար, եթե երկու կողմն էլ վճռական են տրամադրված, ապա բախումն անխուսափելի է:
Մի՞թե դրանում համոզվելու համար մեր ժողովրդին ապացույցներ են պետք: Մի՞թե հասկանալի չէ, որ, թեև ոչ ինտելեկտուալ առումով, բայց իրենց խառնվածքով, համառությամբ, արկածախնդրական հակումներով և մինչև վերջ գնալու մոլուցքով Վազգեն Մանուկյանը և Նիկոլ Փաշինյանը երկվորյակներ են: Հանրությունը մոռացե՞լ է, արդյոք, որ երկուսն էլ Խորհրդարանը գրոհելու մեծ փորձ ունեն, ինչը «փայլուն կերպով» կիրառել են 1996 և 2018 թվականներին: 2018-ին Սերժ Սարգսյանը զիջեց, և նրա քաղաքական հենարանը հանդիսացող ՀՀԿ-ն, արտաքուստ օրինական ճանապարհով, իշխանությունը հանձնեց Նիկոլ Փաշինյանին: (Իմիջիայլոց, դրանով, ցավոք, վիժեցվեց Ղարաբաղի հարցի փոխզիջումային կարգավորման ևս մեկ հնարավորություն, քանի որ, իմ տպավորությամբ, Սերժ Սարգսյանը պատրաստ էր իր վերընտրությունից հետո անմիջապես ստորագրել Լավրովյան պլանը, ինչը, Փաշինյանի ստորագրած եռակողմ հայտարարության համեմատ, մեծագույն հաղթանակ կհամարվեր):
Մինչդեռ այսօր, ինչպես վերը նշվեց, ակնհայտ է, որ Փաշինյանն ու իր թիմը իշխանությունը զիջելու ոչ մի պատրաստակամություն չեն ցուցանում:
Թեմայից դուրս, չեմ կարող չանդրադառնալ նաև Վազգեն Մանուկյանի անզգուշորեն արտահայտած հետևյալ վտանգավոր մտքին, որը կարող է կործանարար հետևանքներ ունենալ Հայաստանի համար. «Թուրքիայի դեմ մեծ ուժ է հավաքվելու, աշխարհը չի ներելու Թուրքիային իրա լկտիությունները: Եթե ստեղծվում է դաշինք Թուրքիայի դեմ, մենք այդ դաշինքի մեջ ենք»:
Հարց է ծագում. հապա ու՞ր մնաց երջանկահիշատակ Ռաֆայել Իշխանյանի «Երրորդ ուժի բացառման» օրենքը: Ստացվում է, որ մենք նորից վերադառնում ենք 1920 թվականի իրավիճակին, երբ ապավինելով Անտանտի երկրների հակաթուրքական դաշինքին և հակադրվելով քեմալական Թուրքիայի և Ռուսաստանի մերձեցմանը, կորցրեցինք ոչ միայն Արևմտահայաստանը, այլև Կարսի նահանգը, Սուրմալուի գավառը, Նախիջևանը և Ղարաբաղը: Մի՞թե Մանուկյանը չի հասկանում, որ այսօր էլ Հայաստանի կողմից պատրաստակամություն հայտնելով միանալու դեռևս չկայացած հակաթուրքական ցանկացած դաշինքի` մենք հակադրվում ենք ռուս-թուրքական արդեն իսկ կայացած լիակատար փոխըմբռնման իրողությանը, ինչը նշանակում է, որ դրանով ձեռնոց ենք նետում ոչ միայն Թուրքիային, այլև մեր բարեկամ Ռուսաստանին:
Թող տպավորություն չստեղծվի, թե այս հոդվածով ես հակադրվում եմ Վազգեն Մանուկյանին և աջակցություն հայտնում Նիկոլ Փաշինյանին: Նկատի ունենալով Հայաստանին և Արցախին բաժին ընկած խայտառակ ու նվաստացուցիչ պարտությունը, Փաշինյանի վարչակարգն անպայման և անհապաղ պետք է հեռանա: Բայց ոչ թե ներազգային բախումների, այլ բացառապես սահմանադրական ճանապարհով, ինչը պատիվ կբերի հակամարտող երկու կողմերին էլ: Ուստի կոչ եմ անում մեր ժողովրդին` մասնակիցը չդառնալ թե՛ գործող իշխանության, և թե՛ ընդդիմության հրահրած զանգվածային գրգռություններին, որոնք, բացի քաղաքացիական պատերազմի սպառնալիքից, չափազանց վտանգավոր են նաև կորոնավիրուսի տարածման անկառավարելի դառնալու նկատառումով: Անհուսալիորեն սպասում եմ նաև, որ մեր մտավորականությունը գոնե մեկ անգամ հանդես կգա իր սթափեցնող խոսքով»:

Первый президент Армении Левон Тер-Петросян прокомментировал вчерашний митинг, в ходе которого было озвучено требование отставки Никола Пашиняна.
«Возглавляемый Вазгеном Манукяном митинг еще больше усугубил мое опасение об опасности гражданской войны, грозящей нашей стране. Основанием для выражения подобной ответственной мысли являются следующие заявления, озвученные в ходе выступления Манукяна:
- «Никол Пашинян должен понять еще кое-что: что это движение создано, чем раньше он добровольно подаст в отставку, тем лучше. Если движение не победит, разъяренный народ растерзает его».
-«Никол Пашинян должен уйти. Он должен уйти добровольно, не то уйдет по принуждению».
Тем самым Манукян намечает два пути ухода Пашиняна: добровольный или принудительный. Слова «растерзать» и «принудительно» не означают ничего, кроме насилия. Если бы это были только слова, то не было бы нужды в беспокойстве. Но гнусное деяние в виде получасового окружения резиденции премьер-министра многочисленными участниками шествия и терроризирования семьи Пашиняна  - не что иное, как открытая демонстрация готовности к насилию.
Если бы это было позицией лишь одной из противоборствующих сторон,  это бы еще не представляло большой опасности. Между тем Манукян неосторожно игнорирует то обстоятельство, что аналогичной позиции придерживается также другая сторона – сторона Пашиняна.
Поведение и риторика последнего демонстрируют, что он вовсе не намерен добровольно уходить и готов на любую конфронтацию. Следовательно, если обе стороны настроены решительно, столкновение неизбежно.
Неужели для того, чтобы убедить наш народ в этом, нужны доказательства? Неужели непонятно, что пусть и не с интеллектуальной точки зрения, но по своему темпераменту, упорству, авантюрным склонностям и манией идти до конца Вазен Манукян и Никол Пашинян близнецы?
Неужели общественность забыла, что у обоих есть большой опыт по части штурма парламента, что они «блестяще» применили в 1996 и 2018 годах? В 2018-ом Серж Саргсян уступил, и РПА, являющаяся его политической опорой внешне законным путем передала власть Николу Пашиняну. (Кстати, тем самым, к сожалению, провалилась еще одна возможность  урегулирования Карабахского вопроса, так как, судя по моему впечатлению, Серж Саргсян был готов сразу после своего переизбрания подписать план Лаврова, что по сравнению с заявлением, подписанным Пашиняном, считалось бы величайшей победой).
Между тем сегодня, как было отмечено выше, очевидно, что Пашинян и его команда не выказывают никакой готовности уступить власть.
Отступая от этой темы, не могу не затронуть также следующую оброненную по неосторожности опасную мысль Вазгена Манукяна, которая может иметь разрушительные последствия для Армении.
«Против Турции соберется большая сила, мир не простит Турции ее цинизма. Если создается союз против Турции, мы в этом союзе».
Возникает вопрос: где остался закон «Исключения третьей силы» покойного Рафаэла Ишханяна? Получается, что мы снова возвращаемся к ситуации 1920 года, когда уповая на антитурецкий союз стран Антанты и в противовес сближению кемальской Турции и России мы потеряли не только Западную Армению, но и провинцию Карс, Сурмалу, Нахиджеван и Карабах. Неужели Манукян не понимает, что и сегодня выражая готовность от имени Армении присоединиться к еще несостоявшемуся любому антитурецкому союзу, мы противопоставляем себя уже состоявшейся реальности полного российско-турецкого взаимопонимания, что означает, что тем самым мы бросаем перчатку не только Турции, но и дружественной России?
Пусть сложится впечатление, будто этой статьей я противопоставляю себя Вазгену Манукяну и выражаю поддержку Николу Пашиняну. Имея в виду позорное и унизительное поражение, выпавших на долю Армении и Арцаха, режим Пашиняна должен немедленно уйти. Но не путем внутринациональных столкновений, а исключительно конституционным путем, что сделает честь обеим противоборствующим сторонам. Поэтому призываю наш народ не участвовать в массовых волнениях, спровоцированных как властями, так и оппозицией, которые, кроме угрозы гражданской войны, крайне опасны также с точки зрения распространения коронавируса. Безо всякой надежды жду также, что наша интеллигенция хотя бы раз выступит со своим отрезвляющим словом», - отмечается в заявлении Левона Тер-Петросяна.