Իրանը պատրաստվում է նավթի արդյունահանման մեծացմանը, ինչը Իրանի հույսերի նշան է, որ ԱՄՆ-ն Ջո Բայդենի նախագահության ժամանակ կթուլացնի երկրի դեմ որոշ պատժամիջոցներ, հայտնում է «Բլումբերգ» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի պաշտոնական կայքը:
Գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ նշված է, որ միջոցներ կձեռնարկվեն «նավթային արդյունաբերության ռեսուրսներն ու սարքավորումները նախապատրաստելու նավթի արդյունահանման եւ արտահանման համար՝ հաջորդ երեք ամիսների ընթացքում ընթացիկ հզորություններին համապատասխան»:
Ռոհանիի խոսքով՝ 2015 թվականին ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի հետ գործարքից հետո երկիրը կարողացել է արտասահմանում նավթի վաճառքը մեծացնել օրական մինչեւ 2 մլն բարելի: «Մենք պատրաստ ենք արագ մեծացնել նավթի արդյունահանումը»,- ասել է նա:

Иран готовится к увеличению добычи нефти, что является признаком надежд Ирана на то, что США ослабят некоторые санкции против страны во время президентства Джо Байдена, пишет агентство Блумберг со ссылкой на официальный сайт президента Ирана Хасана Рухани, передает РИА Новости
Как пишет агентство, в заявлении говорится, что Тегеран примет меры «по подготовке ресурсов и оборудования в нефтяной промышленности для добычи и экспорта нефти в соответствии с текущими мощностями в течение следующих трех месяцев».
По словам Рухани, после сделки по Ирану 2015 года с США и Европой страна смогла нарастить продажи нефти за рубеж до 2 миллионов баррелей в день. «Мы готовы быстро увеличить добычу нефти», - сказал он.