Իրանը պատրաստվում է նավթի արդյունահանման մեծացմանը, ինչը Իրանի հույսերի նշան է, որ ԱՄՆ-ն Ջո Բայդենի նախագահության ժամանակ կթուլացնի երկրի դեմ որոշ պատժամիջոցներ, հայտնում է «Բլումբերգ» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի պաշտոնական կայքը:
Գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ նշված է, որ միջոցներ կձեռնարկվեն «նավթային արդյունաբերության ռեսուրսներն ու սարքավորումները նախապատրաստելու նավթի արդյունահանման եւ արտահանման համար՝ հաջորդ երեք ամիսների ընթացքում ընթացիկ հզորություններին համապատասխան»:
Ռոհանիի խոսքով՝ 2015 թվականին ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի հետ գործարքից հետո երկիրը կարողացել է արտասահմանում նավթի վաճառքը մեծացնել օրական մինչեւ 2 մլն բարելի: «Մենք պատրաստ ենք արագ մեծացնել նավթի արդյունահանումը»,- ասել է նա:

Iran is preparing to increase oil production, which is a sign of Iran's hopes that the United States will ease some of the sanctions during the presidency of Joe Biden, Bloomberg writes referring to the official website of Iranian President Hassan Rouhani.
According to the agency, the statement says that Tehran will take measures to prepare resources and equipment in the oil industry for the production and export of oil in accordance with current capacities over the next three months.
Rouhani noted that after the 2015 Iran deal with the United States and Europe, the country was able to increase oil sales abroad to 2 million barrels per day.