Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է մարդասիրական առաքելությամբ Հայաստանում գտնվող ֆրանսիացի բժիշկների խմբին։ Նրանք մեր երկրում օգնություն են ցուցաբերում պատերազմի ընթացքում տուժած զինվորականներին ու քաղաքացիական անձանց:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել բժիշկներին՝ այս բարդ ու ծանր շրջանում մեր ժողովրդի կողքին գտնվելու ու վիրավորներին բուժօգնություն ցուցաբերելու համար: «Մենք պետք է շարունակենք մեր բարեկամությունն ավելի ամուր ու վստահելի դարձնել» ,- ասել է նախագահը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի բարեկամությունը: Նախագահ Սարգսյանն իր շնորհակալությունն է փոխանցել նախագահ Մակրոնին:
Հանդիպմանը ներկա՝ Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը նշել է, որ Ֆրանսիան շարունակելու է խորացնել Հայաստանի հետ համագործակցությունն առողջապահության ոլորտում․ «Առաջիկայում նախատեսված է համապարփակ բժշկական համագործակցություն նախաձեռնել Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև: Մեր մասնագետներն ու բժիշկները կփորձեն շարունակական աջակցություն ցուցաբերել»:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել պատերազմում վիրավորված և հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների բուժման, նրանց առողջության վերականգնման, վերջույթների պրոթեզավորման հետ կապված հարցերի: Նախագահ Սարգսյանը հատկապես բարձր է գնահատել այս ուղղությամբ գործունեություն ծավալող բոլոր կենտրոնների աշխատանքը՝ նշելով, որ այս տարիների ընթացքում և հատկապես ապրիլյան պատերազմից հետո նրանք հսկայական աշխատանք են կատարել և այսօր էլ մեծ աշխատանք ունեն անելու: Նախագահի խոսքով՝ հաշվի առնելով վիրավորների և բուժօգնության կարիք ունեցողների մեծ թիվը՝ այսօր անհրաժեշտ է աջակցել նման կենտրոններին, Հայաստան բերել նորագույն տեխնոլոգիաներ, համագործակցված աշխատել նրանց հետ՝ տեղում իրականացնելու համապատասխան օգնության կարիք ունեցող զինծառայողների պրոթեզավորման գործընթացը: Հանրապետության նախագահը նշել է, որ պատրաստ է ըստ ամենայնի աջակցել նման կենտրոններին՝ համագործակցության հնարավորություն ստեղծել տարբեր երկրների նմանատիպ կենտրոնների ու մասնագետների, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի մասնագետների հետ, ինչպես նաև, անհրաժեշտության դեպքում, հեռանկարում համապատասխան պարագաների արտադրությունը տեղում կազմակերպելու հնարավորություն ունենալ:
Ֆրանսիացի բժիշկները պատմել են այս օրերին հայաստանցի գործընկերների հետ իրականացրած աշխատանքների մասին՝ ընդգծելով, որ իրենց այցերը պարբերական են լինելու, քննարկվում է նաև որոշ զինվորների հետագա բուժումը Ֆրանսիայում կազմակերպելու հարցը: Նրանք առանձնահատուկ ընդգծել են, որ տպավորված են հայ բժիշկների աշխատանքով ու մասնագիտական բարձր որակով: «Հայ բժիշկները, ինչպես և հայ զինվորները, իսկական հերոսներ են»,- նշել են նրանք:

Президент Армении Армен Саркисян 7 декабря принял группу французских врачей, находящихся в Армении с гуманитарной миссией. Они оказывают помощь военным и мирным жителям, пострадавшим в ходе войны. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе президента республики.
Саркисян поблагодарил врачей за то, что они поддерживает наш народ в это трудное и тяжелое время и оказывают медицинскую помощь раненым. «Мы должны и дальше укреплять нашу дружбу», - сказал он, подчеркнув, что Армения высоко ценит дружбу Франции. Президент передал слова благодарности Макрону. Присутствовавший на встрече Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакот отметил, что Франция и в дальнейшем будет углублять сотрудничество с Арменией в области здравоохранения.
«В ближайшее время планируется инициирование всестороннего медицинского сотрудничества между Францией и Арменией. Наши специалисты и врачи попытаются оказать продолжительную поддержку», - сказал он. На встрече были обсуждены вопросы, связанные с лечением раненых и получивших инвалидность военнослужащих, их выздоровлением и протезированием конечностей. Саркисян высоко оценил работу всех центров, действующих в этом направлении, отметив, что за эти годы, особенно после апрельской войны, они проделали большую работу и еще многое предстоит сделать сегодня.
По его словам, с учетом большого количества раненых и нуждающихся в медицинской помощи людей, сегодня необходимо поддерживать такие центры, привозить в Армению новейшие технологии, работать над организацией на месте процесса протезирования военнослужащих, нуждающихся в соответствующей помощи.  Президент республики отметил, что готов поддержать такие центры, создать возможность сотрудничества с аналогичными центрами и специалистами разных стран, в том числе специалистами Франции, а также при необходимости организовать производство соответствующей продукции на месте.
В свою очередь, французские врачи рассказали о работе, которую они проделали в эти дни со своими армянскими коллегами, подчеркнув, что их визиты будут регулярными, и что обсуждается вопрос организации дальнейшего лечения некоторых солдат во Франции. Они особо подчеркнули, что впечатлены работой армянских врачей и их высоким профессионализмом. «Армянские врачи, как и армянские солдаты, настоящие герои», - заявили они.