Դեկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի եւ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի ազգային պաշտպանության եւ զինված ուժերի հանձնաժողովի նախագահ Ֆրանսուազ Դյումայի հանդիպումը, որին ներկա են եղել նաեւ Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խորհրդի պատգամավորները: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ պաշտոնական կայքից։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծել են հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների բարեկամական առանձնաշնորհյալ բնույթը՝ խարսխված դարերի խորքից բխող ավանդույթների եւ ընդհանուր արժեհամակարգի վրա:
«Հանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձ կատարվեց Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրադրությանը եւ դրա հետեւանքների հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերին: Նախարար Այվազյանը բարձր գնահատեց Ֆրանսիայի ԱԺ կողմից օրեր առաջ ընդունված բանաձեւը՝ որպես կարեւոր հանգրվան Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման եւ արցախյան հիմնահարցի արդարացի լուծման գործընթացում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Անդրադառնալով Արցախի ժողովրդի դեմ Թուրքիայի եւ օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների անմիջական ներգրավվածությամբ իրականացված ադրբեջանական ագրեսիային՝ նախարար Այվազյանը բարձր է գնահատել պատերազմի առաջին օրվանից Ֆրանսիայի եւ ֆրանսիական ժողովրդի համերաշխությունն Արցախին եւ հայ ժողովրդին:
Անդրադառնալով Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի հասցեագրման հրատապությանը՝ նախարար Այվազյանն ընդգծել է տեղահանված արցախահայության՝ իրենց բնակության վայրեր վերադառնալու համար համապատասխան պայմանների ստեղծումը, արցախահայության իրավունքների եւ շահերի վերականգնումը եւ պաշտպանությունը: Երկուստեք ընդգծվել է նաեւ Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում պատմամշակութային, կրոնական ժառանգության պահպանման կարեւորությունը:

Minister of Foreign Affairs of Armenia Ara Aivazian today had a meeting with Chairwoman of the Committee on National Defense and Armed Forces of the French National Assembly Francoise Dumas which was also attended by deputies of the France-Armenia Parliamentary Friendship Group of the National Assembly, as reported on the official website of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
“The situation created as a result of the Turkish-Azerbaijani aggression against Artsakh and the steps to be taken to overcome the consequences were thoroughly touched upon during the meeting. Minister Aivazian highly appreciated the recent resolution adopted by the French National Assembly as a major milestone for recognition of the right of the people of Artsakh to self-determination and a just resolution of the Nagorno-Karabakh conflict,” the press release reads.
Touching upon the Azerbaijani aggression carried out against the people of Artsakh through the direct involvement of Turkey and foreign armed terrorists, Minister Aivazian highly appreciated the solidarity that France and the French people expressed with Artsakh and the Armenian people from the first day of the war.
Touching upon the urgency of addressing the humanitarian disaster in Artsakh, Minister Aivazian underscored the creation of appropriate conditions for the return of the displaced Armenians of Artsakh to their settlements and the restoration and protection of the rights and interests of the Armenians of Artsakh.