Ռուս խաղաղապահների գործողությունը Լեռնային Ղարաբաղում չի սահմանափակվի հնգամյա ժամկետով: Հետագայում նրանց գործունեությունը տարածաշրջանում կարող է վերածվել մշտական բազայի: Նման կարծիք «Լեռնային Ղարաբաղ. Նոր աշխարհ» թեմայով մամուլի ասուլիսում, որը դեկտեմբերի 9-ին անցկացվել է «Պատրիոտ» մեդիախմբի կողմից, հայտնել է ստաս-քարտուղար, Ռուսաստանի ԴՕՍԱՖ-ի փոխնախագահ, գեներալ-լեյտենանտ Նիկոլայ Ստասկովը, հաղորդում է «Քաղաքականությունն այսօր»-ը:
Ստասկովի կարծիքով՝ հակամարտության պաշտոնական ավարտից հետո զինադադարը խախտելու ցանկություն ունեցող այլեւս չի լինի։ Այնուամենայնիվ, փորձագետը հնարավոր է համարել որոշ սադրանքներ Լեռնային Ղարաբաղում:
«Երբ հակամարտությունն ավարտված է, հակամարտության գոտում զանգվածային կերպով մասնակցել ցանկացողներ արդեն չկան: Առանձին սադրանքներ կարող են լինել: Սակայն խաղաղապահները միշտ պատրաստ են իրենց անվտանգության հարցերն ինքնուրույն լուծել: Այս մարդիկ պատրաստված են, իրենց սեփական զենքով են եւ որոշակի իրավունքներով: Կարծում եմ՝ այստեղ այդպիսի հատուկ տագնապ չպետք է լինի»,- կարծիք է հայտնել Ստասկովը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ իրավիճակներում կարող են ռուս զինվորականները ուժ կիրառել, նա ընդգծել է, որ միայն նրանց կյանքի եւ առողջության համար իրական սպառնալիքի դեպքում:
«Երբ հենց խաղաղապահներին է իսկապես վտանգ սպառնում։ Իսկ այլ դեպքում, առաջին հերթին, պետք է կանխեն ցանկացած բռնություն, մահ, զինաթափեն ռազմական գործողությունների համապատասխան մասնակիցներին, եթե դրանք դեռ զինաթափված չեն: Միջոցներ ձեռնարկեն, որպեսզի պատասխանատվության գոտում զինված բախումներ չլինեն: Սա ծայրահեղ դեպք է, երբ նրանց վտանգ է սպառնում, այդ դեպքում նրանք իրավունք ունեն զենք կիրառել»,- բացատրել է Ստասկովը:
«Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, ապա այս ծայրահեղ տարբերակով իրավիճակն այլ է: Վրաստանը խաղաղապահների վրա հարձակմամբ սկսեց ռազմական գործողություններ, իսկ հետո որոշեց գրավել համապատասխան տարածքները: Ե՛ւ խաղաղապահները, ե՛ւ աբխազները, ե՛ւ Հյուսիսային Օսիան պատրաստ էին իրադարձությունների զարգացմանը, Ռուսաստանը թույլ չտվեց ուժի կիրառում»,- ասել հեռարձակման մասնակիցը:
Զուգահեռ անցկացնելով այս իրադարձության հետ՝ Ստասկովը բացատրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ներկայիս իրավիճակը շատ տարբեր է նրանից, ինչ եղել է 2008-ին:
«Հակամարտությունն ավարտված է, համաձայնագիր է ստորագրվել: Ամենակարեւորը՝ Հայաստանի Զինված ուժերը դուրս են բերվել հակամարտությունից, լայնամասշտաբ հակամարտությունը վերսկսելու գայթակղություն չպետք է լինի: Կարող են լինել փոքր սադրանքներ, բայց խաղաղապահները կարող են բացառել դրանք: Վրաստանի ու Հայաստանի տարբերակը բոլորովին այլ է: Երբ համաձայնագիրը ստորագրվում է, երկու կողմերն էլ պատասխանատվություն են կրում, խաղաղապահներ են մտցվել»:
Գեներալ-լեյտենանտը հավելել է, որ ժամանակ է պետք, որպեսզի ռուսական խաղաղապահների կողմից կարգավորվի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտությունը: Հնգամյա գործողությունը միայն առաջին փուլն է, արձանագրել է Ստասկովը:
«Հինգ տարին դեռ սկիզբն է, գործողությունը կարող է վերաճել ռուսական բազայի: Այս շրջանում այն անհրաժեշտ է՝ իրավիճակի վրա ազդելու, Թուրքիայի ազդեցությունը կանխելու համար: Այստեղ խաղաղարար ուժերը երկար ժամանակ կիրականացնեն խաղաղության պահպանման խնդիրներ: Քանի որ իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Թուրքիայի ազդեցությունը մեծ է, մենք պետք է այդ բոլորը հաշվի առնենք»,- համոզված է Ստասկովը:

Операция российских миротворцев в Нагорном Карабахе не ограничится пятилетним сроком. В дальнейшем их деятельность может превратиться в постоянную базу в регионе. Такое мнение на пресс-конференции на тему «Нагорный Карабах. Новый мир», проводимой Медиагруппой «Патриот» 9 декабря, выразил статс-секретарь, заместитель председателя ДОСААФ России, генерал-лейтенант Николай Стаськов, сообщает «Политика сегодня».
По мнению Стаськова, после официального окончания конфликта желающих нарушить перемирие уже не будет. Впрочем, эксперт допустил отдельные провокации в Нагорном Карабахе.
«Когда закончился конфликт, желающих в массовом порядке участвовать в зоне конфликта уже нет. Отдельные провокации могут быть. Но миротворцы всегда готовы автономно решать данные вопросы по своей безопасности. Это люди подготовленные, со своим оружием и определенными правами. Я думаю, здесь особой такой не должно быть тревоги», — выразил мнение Стаськов.
На вопрос о том, в каких ситуациях российские военные могут применить силу, он подчеркнул, что только лишь в случае реальной угрозы их жизни и здоровью.
«Когда действительно уже угрожает опасность самим миротворцам. А так они, прежде всего, должны предотвращать любое насилие, гибель, разоружать соответствующих участников боевых действий, если они еще не разоружены. Применять меры, чтобы не было в зоне ответственности вооруженных конфликтов. Это крайний случай, когда им грозит опасность, тогда имеют право применить оружие», — объяснил Стаськов.
«Что касается Грузии, то обстановка в таком крайнем варианте отличается. Грузия начинала боевые действия с нападением на миротворцев и потом решила занять соответствующие территории. И миротворцы, и абхазы, и Северная Осетия были готовы к развитию событий, Россия не допустила силового варианта», —рассуждает участник эфира.
Проводя параллель с этим событием, Стаськов пояснил, что сегодняшняя обстановка в Нагорном Карабахе сильно отличается от той, что была в 2008 году:
«Конфликт закончен, подписано соглашение. Самое главное, что вооруженные силы Армении выведены из конфликта, не должно быть соблазна, чтобы возобновить крупномасштабный конфликт. Мелкие провокации могут быть, но их могут исключить миротворцы. Вариант Грузии и Армении отличается совершенно. Когда подписали соглашение, несут ответственность обе стороны, миротворцы введены».
Генерал-лейтенант добавил, что на урегулирование конфликта между Арменией и Азербайджаном российскими миротворческими силами потребуется время. Пятилетняя операция — это только первый этап, констатировал Стаськов.
«Пять лет — только начало, операция может перерасти в российскую базу. Она необходима в этом районе, чтобы влиять на обстановку, не допускать влияние Турции. Здесь надолго миротворческие силы будут выполнять задачи по поддержанию мира. Потому что события показали, что влияние Турции большое, мы должны это все учитывать», — убежден Стаськов.