Լեռնային Ղարաբաղի գոտում հրադադարի ռեժիմը լիովին պահպանվում է, անցած մեկ օրվա ընթացքում ոչ մի սադրանք չի արձանագրվել: Այս մասին հայտնել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կենտրոնի (կողմերի հաշտեցման) կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ, գնդապետ Դմիտրի Պերեպելկինը:
«Խաղաղապահ զորակազմը, դրված խնդիրներին համապատասխան, վերահսկում է Լեռնային Ղարաբաղում կողմերի շփման գծում կրակի եւ ռազմական գործողությունների դադերցման մասին համաձայնագրերի կատարումը: Խաղաղապահ օպերացիայի իրականացման տարածքում իրավիճակը հանգիստ է: Հրադադարի ռեժիմի խախտումներ եւ սադրանքներ չեն եղել»,- ասել է նա:
Սպայի խոսքով` Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմը հրադադարի ռեժիմը վերահսկում է 23 դիտակետերում: Պարեկություն է իրականացվում կողմերի շփման գծի երկայնքով եւ Լաչինի միջանցքում, ապահովվում է խաղաղ բնակչության տեղաշարժի անվտանգությունը:
Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են քաղաքացիների անվտանգ վերադարձն իրենց մշտական ​​բնակության վայրեր, մարդասիրական օգնություն են տրամադրում եւ վերականգնում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքի օբյեկտները:

The ceasefire regime in the Nagorno-Karabakh zone is fully respected, no provocations have been noted over the past day, said Colonel Dmitry Perepelkin, deputy head of the center for reconciliation of the parties of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh.
According to him, the peacekeeping contingent monitors the implementation of the agreements on ceasefire and military operations on the line of contact of the sides in Nagorno-Karabakh. The situation in the zone of the peacekeeping operation is calm. There were no ceasefire violations and no provocations.
According to the officer, the Russian peacekeeping contingent is monitoring the ceasefire at 23 observation posts. Patrols are conducted along the line of contact of the parties and in the Lachin corridor, and the safety of movement of the civilian population is ensured.
Russian peacekeepers ensure the safe return of citizens to their places of permanent residence, provide humanitarian assistance, and restore civilian infrastructure.