Լեռնային Ղարաբաղի գոտում հրադադարի ռեժիմը լիովին պահպանվում է, անցած մեկ օրվա ընթացքում ոչ մի սադրանք չի արձանագրվել: Այս մասին հայտնել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կենտրոնի (կողմերի հաշտեցման) կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ, գնդապետ Դմիտրի Պերեպելկինը:
«Խաղաղապահ զորակազմը, դրված խնդիրներին համապատասխան, վերահսկում է Լեռնային Ղարաբաղում կողմերի շփման գծում կրակի եւ ռազմական գործողությունների դադերցման մասին համաձայնագրերի կատարումը: Խաղաղապահ օպերացիայի իրականացման տարածքում իրավիճակը հանգիստ է: Հրադադարի ռեժիմի խախտումներ եւ սադրանքներ չեն եղել»,- ասել է նա:
Սպայի խոսքով` Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմը հրադադարի ռեժիմը վերահսկում է 23 դիտակետերում: Պարեկություն է իրականացվում կողմերի շփման գծի երկայնքով եւ Լաչինի միջանցքում, ապահովվում է խաղաղ բնակչության տեղաշարժի անվտանգությունը:
Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են քաղաքացիների անվտանգ վերադարձն իրենց մշտական ​​բնակության վայրեր, մարդասիրական օգնություն են տրամադրում եւ վերականգնում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքի օբյեկտները:

Режим прекращения огня в зоне Нагорного Карабаха полностью соблюдается, за минувшие сутки никаких провокаций не отмечено. Об этом сообщил заместитель начальника Центра (примирения сторон) российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе полковник Дмитрий Перепелкин.
«Миротворческий контингент в соответствии с поставленными задачами осуществляет контроль за реализацией договоренностей о прекращении огня и боевых действий на линии соприкосновения сторон в Нагорном Карабахе. Обстановка в зоне проведения миротворческой операции спокойная. Нарушений режима прекращения огня и провокаций не отмечено», - сказал он.
По словам офицера, военнослужащие российского миротворческого контингента осуществляют контроль режима прекращения огня на 23 наблюдательных постах. Ведется патрулирование по линии соприкосновения сторон и в Лачинском коридоре, обеспечивается безопасность передвижения гражданского населения.
Российские миротворцы обеспечивают безопасное возвращение граждан в места их постоянного проживания, оказывается гуманитарная помощь, восстанавливаются объекты гражданской инфраструктуры.