Բռնության եւ ահաբեկչության կոչեր պարունակող եւ պոռնո կայքերի հասանելիությունը Ադրբեջանում կարող է սահմանափակվել: «Այդ կայքերում կան չաթեր եւ ծանոթության ֆորումներ: Այդ առումով, անհրաժեշտ է այդ հարցը օրակարգ ներառել Ադրբեջանում»,- Trend-ին ասել է Հանրապետական մանկական կազմակերպության նախագահ, խորհրդարանի պատգամավոր Գյուլեր Ահմեդովան:
Նրա խոսքով, հաշվի առնելով, որ այդպիսի կայքերից ավելի շատ օգտվում են դեռահասները, պետք է այդ խնդրին ավելի լուրջ մոտենալ: Ահմեդովան, ով կողմ է  նմանատիպ կայքերն արգելելուն, նշել է, որ ռուսական փորձը ցույց է տալիս, որ  նման կայքերում կարող են երեխաներին բարոյական բռնության ենթարկել:
Պատգամավորի խոսքով, Ադրբեջանը շուտով կմիանա կիբեռհանցագործությունների վերաբերյալ կոնվենցիային: Նա անհրաժեշտ է համարում նման կայքերի արգելումը Ադրբեջանում:

Доступ на порнографические сайты, на сайты, содержащие призывы к насилию и террору, в Азербайджане может быть ограничен. "На этих сайтах есть чаты и форумы знакомства. С этой точки зрения необходимо включить этот вопрос в повестку дня в Азербайджане", - сказала Trend председатель Республиканской детской организации, депутат Гюлер Ахмедова.
По ее словам, в связи с тем, что такими сайтами по большей части пользуются подростки, к этому вопросу необходимо подойти со всей серьезностью. По словам Ахмедовой, являющейся сторонницей запрета доступа на подобные сайты, российский опыт подтверждает, что такие сайты могут быть одними из мест, где потенциально возможны факты морального насилия против детей.
По словам Ахмедовой, Азербайджан находится в преддверии присоединения к конвенциям по киберпреступности и пресечению насилия в отношении детей, и уже утверждены соответствующие протоколы. Ахмедова считает необходимым запретить доступ на такие сайты в Азербайджане, который присоединится к указанным конвенциям.