Նախագահական ընտրությունները կեղծելու մասին հայտարարող պահպանողական խմբերն անցկացրել են բողոքի ակցիաներ ԱՄՆ-ում շաբաթ օրը, հաղորդում է Reuters-ը:
Այդ ակցիաներից մի քանիսի ժամանակ կատաղի բախումներ են տեղի ունեցել երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցների եւ ընդդիմադիրների միջեւ:
«Դադարեցրեք գողությունը» կարգախոսի ներքո անցկացվող բողոքի ցույցերի կազմակերպիչները եւ եկեղեցական կազմակերպությունները կոչ են արել անցկացնել քայլերթ:
Սակայն շաբաթ երեկոյան Վաշինգտոնում այդ ակցիաները վերածվել են բախումների Proud Boys կազմակերպությունից Թրամփի կողմնակիցների եւ Antifa կազմակերպությունից նրա ընդդիմադիրների միջեւ:
Գործակալության աղբյուրների հաղորդմամբ՝ ոստիկանությունը ստիպված էր կիրառել պղպեղի սփրեյ նրանց առանձնացնելու համար:
Proud Boys աջակողմյա խմբավորման շուրջ 200 անդամ միացել է Թրամփի հյուրանոցի մոտ ԱՄՆ նախագահին աջակցող քայլերթին: Ավելի վաղ ոստիկանությունն արգելափակել է փողոցները, որպեսզի բաժանի ցուցարարների շարասյուները:
Սակայն երեկոյան ցուցարարները փոքր խմբերով սկսել են փնտրել իրենց ընդդիմադիրներին:
Նշվում է, որ բողոքի ցույցեր են անցել նաեւ Ջորջիա նահանգի Ատլանտա քաղաքում եւ Ալաբամա նահանգի Մոբայլ քաղաքում:
ԶԼՄ-ները հաղորդել են նաեւ Վաշինգտոն նահանգի Օլիմպիա քաղաքում Թրամփի կողմնակիցների եւ ընդդիմադիրների միջեւ հրաձգության մասին, որի հետեւանքով վիրավորվել է մեկ մարդ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱՄՆ Գերագույն դատարանը մերժել էր ԱՄՆ նախագահին աջակցող հայցը, որի նպատակն էր փորձել չեղարկել չորս նահանգներում նախագահական ընտրությունների արդյունքները, որոնցում հաղթող է ճանաչվել Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Ջո Բայդենը:

Консервативные группы, заявляющие о фальсификациях на президентских выборах, провели в субботу акции протеста в  США, сообщает Reuters.
Некоторые из этих акций протеста обернулись яростными столкновениями между сторонниками и противниками президента страны Дональда Трампа.
Организаторы акции протеста, проходившей под слоганом «Остановите кражу», и церковные организации призвали провести шествия.
Однако в субботу вечером в Вашингтоне  эти акции вылились в столкновения между протестующими сторонниками Трампа из организации Proud Boys и его противниками из организации Antifa.
Как сообщают источники агентства, полиция была вынуждена применить перцовые баллончики, чтобы разнять их.
Около 200 членов группировки правого толка Proud Boys присоединились к шествию в поддержку президента США у отеля Трампа. Ранее полиция заблокировала улицы, чтобы отделить друг друга колонны протестующих в поддержку и против Трампа.
Однако вечером протестующие маленькими группами начали искать своих оппонентов.
Отмечается, что акции протеста прошли также в городах Атланта штата Джорджия и Мобайл штата Алабама.
СМИ сообщили также о стрельбе в городе Олимпия штата Вашингтон между сторонниками и противниками Трампа, в результате которой был ранен один человек.
Напомним, что ранее Верховный суд США отклонил иск в поддержку президента США, целью которого была попытка отменить результаты президентских выборов в четырех штатах, победителем которых был признан кандидат от Демократической партии Джо Байден.