Ռուսաստանի ՊՆ-ն հրապարակել է դեկտեմբերի 13-ի դրությամբ Արցախում իրավիճակի մասին հերթական քարտեզը:
Ի տարբերություն նախորդ նմանատիպ քարտեզների՝ նոր քարտեզում որպես ռուս խաղաղապաների պատասխանատվության գոտի ավելացել է նաև Խծաբերդ-Հին Թաղեր հատվածը, թեև այստեղ խաղաղապահների դիտարկման կետի առկայության մասին նշում չկա:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ դեկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 20:40-ի սահմաններում, օգտվելով այն փաստից, որ Արցախի Հանրապետության տվյալ հատվածում խաղաղապահ ուժեր տեղակայված չեն, Ադրբեջանի զինված ուժերի հատուկջոկատային ստորաբաժանումները գրոհ են ձեռնարկել արցախա-ադրբեջանական շփման գծի՝ Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ բնակավայրերի հատվածում, ինչի հետևանքով տարբեր աստիճանների հրազենային վիրավորումներ են ստացել ՊԲ վեց զինծառայողներ:
ՊՆ հաղորդագրության համաձայն, մի քանի ժամ տևած մարտերի արդյունքում հակառակորդին հաջողվել է մտնել Հին Թաղեր գյուղ, ինչպես նաև ընդհուպ մոտենալ Խծաբերդ գյուղին։
ՀՀ ԱԳՆ–ը հայտնել է, որ Ադրբեջանական ուժերը սադրիչ գործողությունները շարունակել են նաև այսօր՝ Շուշիի շրջանի Մեծ Շեն և Հին Շեն բնակավայրերի ուղղությամբ:

An updated map of the peacekeeping operation in Nagorno-Karabakh has appeared on the Russian defense ministry, RIA Novosti reported.
As of December 13, a territory in the southwestern part of the former Nagorno-Karabakh autonomous region, as well as the village appeared in their area of responsibility.
On December 12 the Azerbaijani side resumed offensive actions in the direction of the settlements in Artsakh.
After that, the Armenian Defense Ministry reported that as a result of the fighting, which lasted several hours, the enemy managed to penetrate the village, as well as come close to another village.
In turn, the Armenian MFA has issued a statement and announced the resumption of provocative actions by Azerbaijan in the direction of the villages in the Shushi region.