ՆԱՏՕ-ի երկրները համաձայն չեն Միջուկային զենքի արգելման մասին պայմանագրին, քանի որ, դաշինքի կարծիքով, այն հակասում է զինաթափման գոյություն ունեցող ճարտարապետությանը: Այս մասին նշված է երեքշաբթի Բրյուսելում տարածված Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ պահպանելու եւ ամրապնդելու սպառազինության, զինաթափման եւ չտարածման վերահսկողությունը: Քանի որ Միջուկային զենքի արգելման մասին պայմանագիրը կամ արգելման մասին պայմանագիրը ուժի մեջ է մտնում, մենք հավաքականորեն հայտարարում ենք դրա հետ մեր անհամաձայնության մասին, քանի որ այն չի արտացոլում անվտանգության ոլորտում ավելի ու ավելի բարդ միջազգային իրադրությունը եւ հակասում է չտարածման ու զինաթափման գոյություն ունեցող ճարտարապետությանը»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ «Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագիրը մնում է միջուկային զինաթափման միակ հուսալի ուղին»:

NATO states do not agree with the Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons, as it contradicts the existing disarmament architecture, the North Atlantic Alliance noted on Tuesday in Brussels.
According to the Alliance, they reaffirm their commitment to maintaining and strengthening arms control, disarmament and non-proliferation. As the Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons shall enter into force soon, they collectively declare their disagreement, as it does not reflect the increasingly complex global security environment and contradicts the existing non-proliferation and disarmament architecture, TASS reported referring the NATO Allies.
The Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons remains the only reliable way to nuclear disarmament, the document underlines.