Հայաստանում տնտեսական իրավիճակն իսկապես աղետալի է: Դա նկատելի է թե՛ բյուջեի կատարողականի, թե՛ ՀՆԱ-ի անկման, թե՛ ներդրումների ծավալների կրճատման, թե՛ տարածքային կորուստների տեսանկյունից: Այս մասին դեկտեմբերի 15-ին երիտասարդների հետ հանդիպմանն ասաց Հանուն հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը՝ պատասխանելով ներկաների հարցերին:
Այսպես, ըստ նրա, կորցրել ենք շուրջ 100 հազար հա վարելահող, 315 հազար հա կանաչ տարածք, 15 հիդրոէլեկտրակայան եւ 100 մեգավատտ էներգիա:
«Այսինքն՝ մեր կորուստները շատ մեծ են, իսկ ծախսերն ավելացել են»,- նշեց Մանուկյանը:
Միեւնույն ժամանակ, քաղաքական գործիչը նշեց, որ ոչ մի նորմալ գործարար Հայաստանում նշանակալի ներդրումներ չի կատարի, հավելելով, որ առանց իրական ներդրումների երկրին չի հաջողվի դուրս գալ ստեղծված չափազանց անբարենպաստ իրավիճակից:
«Հայաստանն անկայուն երկիր է՝ ռազմական գործողությունների վերսկսման մշտական ​​սպառնալիքով, ինչը խնդիրների կհանգեցնի հաղորդուղիների ապահովման առումով: Հայաստանում ներդրումներ կարող է կատարել միայն այն գործարարը, որը էթնիկ հայ է, ներդրումներ է կատարում ոչ թե այդ պահին շահույթ ստանալու նպատակով, այլ միայն իր ազգային պատկանելությունից դրդված: Նման ներդրումների մեջ նրանց համար զգալի ռիսկ կա: Նման ներդրումները չեն կարող մեծ մասնաբաժին կազմել, հետեւաբար չեն կարող ինչ-որ կերպ փոխել իրավիճակը»,- պարզաբանեց վարչապետի թեկնածուն:

The economic situation in Armenia is truly devastating, and this can be seen in the performance of the budget, the drop of the GDP, the reduction of the amount of investments and territorial losses. This is what Vazgen Manukyan, candidate of the opposition Homeland Salvation Movement for the post of Prime Minister of Armenia, said during a meeting with youth today.
According to him, Armenia has lost 100,000 hectares of arable land, 315,000 hectares of green areas, 15 hydroelectric power plants and 100 megawatts of electricity.
The politician also stated that normal businessmen won’t make significant investments in Armenia and that the country won’t be able to get out of the extremely unfavorable situation without real investments.
Manukyan added that only ethnic Armenians will make investments in Armenia and that there is a big risk since their investments won’t be large and won’t be able to help change the situation in the country.