Հայաստանում տնտեսական իրավիճակն իսկապես աղետալի է: Դա նկատելի է թե՛ բյուջեի կատարողականի, թե՛ ՀՆԱ-ի անկման, թե՛ ներդրումների ծավալների կրճատման, թե՛ տարածքային կորուստների տեսանկյունից: Այս մասին դեկտեմբերի 15-ին երիտասարդների հետ հանդիպմանն ասաց Հանուն հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը՝ պատասխանելով ներկաների հարցերին:
Այսպես, ըստ նրա, կորցրել ենք շուրջ 100 հազար հա վարելահող, 315 հազար հա կանաչ տարածք, 15 հիդրոէլեկտրակայան եւ 100 մեգավատտ էներգիա:
«Այսինքն՝ մեր կորուստները շատ մեծ են, իսկ ծախսերն ավելացել են»,- նշեց Մանուկյանը:
Միեւնույն ժամանակ, քաղաքական գործիչը նշեց, որ ոչ մի նորմալ գործարար Հայաստանում նշանակալի ներդրումներ չի կատարի, հավելելով, որ առանց իրական ներդրումների երկրին չի հաջողվի դուրս գալ ստեղծված չափազանց անբարենպաստ իրավիճակից:
«Հայաստանն անկայուն երկիր է՝ ռազմական գործողությունների վերսկսման մշտական ​​սպառնալիքով, ինչը խնդիրների կհանգեցնի հաղորդուղիների ապահովման առումով: Հայաստանում ներդրումներ կարող է կատարել միայն այն գործարարը, որը էթնիկ հայ է, ներդրումներ է կատարում ոչ թե այդ պահին շահույթ ստանալու նպատակով, այլ միայն իր ազգային պատկանելությունից դրդված: Նման ներդրումների մեջ նրանց համար զգալի ռիսկ կա: Նման ներդրումները չեն կարող մեծ մասնաբաժին կազմել, հետեւաբար չեն կարող ինչ-որ կերպ փոխել իրավիճակը»,- պարզաբանեց վարչապետի թեկնածուն:

Экономическая ситуация в Армении действительно катастрофическая. Это видно и по части исполнения бюджета, и по части спада ВВП, и по части сокращения объема инвестиций, и по части территориальных потерь. Об этом на встрече с молодежью в Ереване заявил 15 декабря кандидат на должность премьер-министра от Движения за спасение Родины Вазген Манукян, отвечая на вопросы присутствующих.
Так, по его словам, было потеряно около 100 тысяч га пахотных земель, 315 тысяч га зеленых участков, 15 гидроэлектростанций, и 100 мегаватт энергии.
«То есть наши потери очень велики, а расходы увеличились», - отметил Манукян.
Вместе с тем, политик заметил, что ни один нормальный бизнесмен не сделает сколько-нибудь существенных инвестиций в Армении, добавив, что без реальных инвестиций стране не удастся вылезти из сложившейся крайне неблагоприятной ситуации.
«Армения – это нестабильная страна с постоянной угрозой возобновления военных действий, что приведет к проблемам и по части обеспечения коммуникаций. Инвестиции в Армении может совершить лишь тот бизнесмен, который является этническим армянином, делает инвестиции не с целью получения прибыли в этот момент, а лишь из-за своей национальной принадлежности. В подобных инвестициях для них существует существенная доля риска. Подобные инвестиции не могут составлять большую долю и, следовательно, не могут как-то изменить ситуацию», - пояснил кандидат на должность премьер-министра.