Իրադարձությունների զարգացման սցենարներից մեկը կարող է լինել այն, որ կարգավիճակը կարող է որոշվել ոչ թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի, այլ Մոսկվա-Բաքու-Ստեփանակերտ ձեւաչափով: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Մերձավոր Արեւելքի եւ Կովկասի երկրների հարցերով փորձագետ Ստանիսլավ Տարասովը:
Նա հիշեցրեց, որ Պուտինն երկու անգամ իր հարցազրույցում հիշեցրել է, որ Հայաստանը չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, ինչը խոսում է այն մասին, որ Ղարաբաղն իրավաբանորեն գտնվում է Ադրբեջանի հսկողության գոտում:
«Երկրորդ պահը՝ Ղարաբաղի ոչ մեծ հատվածում գտնվում են ռուս խաղաղապահներ, որոնք եւս իրավաբանորեն գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում: Երրորդ պահը կարգավիճակն է: Եթե ավելի վաղ Հայաստանը հանդես էր գալիս որպես Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության երաշխավոր, ապա այսօր այդ երաշխավորը Ռուսաստանն է: Ինչ վերաբերում է Բաքու եւ Երեւան համանախագահների այցին եւ հետագա հայտարարություններին, ապա կարելի է ընդհանուր առմամբ ասել, որ համաշխարհային դիվանագիտությունը պարտվել է: Այն չի կարողացել ժամանակին առաջարկել արդյունավետ սցենար, եւ ամենակարեւորը, չի կարողացել կանխել պատերազմը: Եթե 2016 թվականի ապրիլին եղել են ինչ-որ թաքնված սցենարներ, ապա այստեղ բոլորը գիտեին, որը պատերազմը կսկսվի, սակայն չգիտեին՝ երբ: Քիչ թե շատ ակտիվություն է ցուցաբերել Ռուսաստանը՝ հասկանալով, որ մենակ է, սահմանափակվել է ՀԱՊԿ շրջանակում գործողությունների ձեւաչափով, եթե Հայաստանի տարածքը ագրեսիայի ենթարկվի: Իհարկե, Մոսկվան ակնկալում էր, որ Երեւանն այդ իրավիճակում կճանաչի Ղարաբաղը, ինչը կփոխեր իրավիճակը: Բացի այդ, եթե հայերը մնային, եւ սիրիացի վարձկանները ներթափանցեին ավելի խորը հակամարտության գոտում, ապա ղարաբաղյան հակամարտության հանդեպ վերաբերմունքն այլ բնույթ ձեռք կբերեր, եւ այն հնարավոր կլիներ դիտարկել միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի համատեքստում»,-նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ Ալիեւի պահվածքին եւ Ղարաբաղի նախագահի՝ հանդիպմանը մասնակցելուց հրաժարվելուն ՝ հղում անելով ռուս համանախագահի բացակայությանը, ապա, ինչպես նշեց փորձագետը, Մոսկվան ֆորմալ առումով ներկայացվել էր Ադրբեջանում դեսպանի եւ Հայաստանում ժամանակավոր հավատարմատարի միջոցով:
«Արայիկ Հարությունյանի որոշումը կապված է եղել նրա հետ, որ նոր խաղ է սկսվում: Ղարաբաղի կարգավիճակը սկսում է նորովի որոշվել: Այն չի որոշվի վաղը կամ մյուս օրը, ինչպես կարծում է Փաշինյանը: Ղարաբաղում 5 տարով ռուս խաղաղապահներ են մտցվել, եւ այդ ժամկետը հնարավոր է երկարաձգել: Այսինքն՝ ձեւաչափը կորոշվի ոչ թե ելնելով նրանից, թե ինչպիսին կլինեն տարածաշրջանում փոխհարաբերությունները, այլ նրանից, թե ինչպիսին կլինեն Մերձավոր Արեւելքում հարաբերությունները: Բացառված չէ, որ Հայաստանի հետագա վերածնման մայրաքաղաք կլինի ոչ թե Երեւանը, այլ Ստեփանակերտը: Հենց Ղարաբաղում, հատկապես՝ Ստեփանակերտում, դրված են հայկական պետականության հիմքերը»,-ընդգծեց Տարասովը:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության փոխարեն հայտնվել է նոր, տարածաշրջանային ձեւաչափ, եւ որեւէ հեռանկար չկա, որ ԵԱՀԿ ՄԽ մահացող ձեւաչափի փոխարեն Արեւմուտքը կարող է մեկ այլ ձեւաչափ առաջարկել:
«Արեւմուտքը ցանկության դեպքում կարող էր օգնել Հայաստանին, երբ պատերազմ էր ընթանում: Օրինակ՝ 2016-ին ամերիկացիները զգուշացրեցին Ադրբեջանին, որ եթե պատերազմը շարունակվի, ապա ԱՄՆ-ն կճանաչի Ղարաբաղը, եւ Բաքուն կանգ առավ: Ի՞նչ արեց Արեւմուտքն այս անգամ: Ոչինչ»,-նկատեց նա:
Քաղաքական գործիչը «վեցի հարթակի» մասին Էրդողանի առաջարկը «գեղեցիկ» հռչակագիր անվանեց:
«Եթե ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված հարցերը, Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների եռանկյունին կարելի է կարգավորված համարել, ապա ինչո՞ւ է Էրդողանը խոսում Վրաստանի գործոնի մասին, որը գտնվում է ՆԱՏՕ-ի ազդեցության տակ: Ինչպե՞ս է հետագայում գործելու ՆԱՏՕ-ն: Արդյո՞ք հետագայում դաշինքի անդամները շահարկելու են այդ հարցը: Կարեւոր է նաեւ, թե ինչ ուժեր կգան Հայաստանում Փաշինյանի հեռացման դեպքում՝ ռեւանշիստնե՞ր, թե՞ այլք: Այն խոսակցությունները, թե իրավիճակն ու Էրդողանի առաջարկները կարող են նոր հնարավորություններ բացել Թուրքիայի համար, անհիմն են: Հնարավորություններ են բացվում Ռուսաստանի համար, Ալիեւը դա հասկացել է՝ ի տարբերություն Հայաստանի, որտեղ ոչ ադեկվատ են գնահատել իրավիճակն ու այդպես էլ շարունակում են»,-հավելեց Տարասովը:
Ինչ վերաբերում է Հադրութի շրջանում վերջին միջադեպերին, փորձագետը դա համարեց ոչ թե սադրանք, այլ «ղարաբաղյան պատերազմի լոկալ բնույթի մնացած երեւույթ», որը կապված է իրադարձությունների զարգացման գլոբալ սցենարի հետ:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը՝ խախտելով եռակողմ հայտարարության դրույթները, հարձակում են գործել Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր եւ Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ: Հայկական կողմից 6 մարդ վիրավորում է ստացել: Ադրբեջանական կողմից կան վիրավորներ եւ սպանվածներ: Դեկտեմբերի 15-ին համայնքի ղեկավար Էդուարդ Այվազյանը NEWS.am-ին հայտնեց, որ Հին Թաղեր գյուղը հանձնվել է Ադրբեջանին:
Այդ ֆոնին fֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին եւ ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը այցելել են Բաքու դեկտեմբերի 12-ին եւ 13-ին, Երեւան՝ դեկտեմբերի 13-ին եւ 14-ին: Բաքվում նրանց ընդունել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ու արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը: Երեւանում նրանց ընդունել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը: Ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովի՝ ճանապարհորդելու անկարողության պատճառով, Ռուսաստանի Դաշնությունը Բաքվում ներկայացնում էր ՌԴ դեսպան Միխայիլ Բոչարնիկովը, իսկ Երեւանում` Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսեյ Սինեգուբովը:
Համանախագահներն իրենց հայտարարության մեջ կողմերին կոչ են արել լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակը կայունացնելու համար` իրենց ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան: Համանախագահները պարտավորվել են նաեւ կոնկրետ առաջարկներ ներկայացնել կողմերի հետագա քննարկումների համար հանդիպումների ընթացքում բարձրացված հարցերի վերաբերյալ:

В качестве одного из сценариев развития событий могу сказать, что вопрос статуса может решиться не в формате МГ ОБСЕ, а в формате Москва-Баку-Степанакерт без участия Еревана. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армения – NEWS.am заявил эксперт по проблемам стран Ближнего Востока и Кавказа Станислав Тарасов.
Он напомнил, что Путин дважды в своем интервью упомянул о том, что Армения не признала независимость Нагорного Карабаха, что говорит о том, что Карабах юридически находится в зоне контроля Азербайджана.
«Второй момент - в небольшой части Карабаха находятся российские миротворцы, которые опять же юридически находятся на территории Азербайджана. Третий момент – это статус. Если раньше Армения выступала гарантом безопасности армян Нагорного Карабаха, то сейчас в роли гаранта выступает Россия. Что касается визита сопредседателей в Баку и Ереван и последующего заявления, то в целом можно сказать, что мировая дипломатия проиграла. Она не сумела вовремя предложить эффективный сценарий, и самое главное, не сумела предотвратить войну, подготовка к которой на сей раз шла открыто. Если в апреле 2016 года были какие-то скрытые сценарии, то здесь все знали, что война начнется, но не знали когда. Более или менее активность проявляла Россия, да и то, понимая, что находится в одиночестве, ограничивалась форматом действий в рамках ОДКБ, если территория Армении подверглась бы агрессии. Конечно, Москва негласно ожидала, что Ереван в этой ситуации пойдет на признание Карабаха, что меняло ситуацию. Кроме того, если бы армяне продержались еще какое-то время и сирийские наемники глубже проникли в зону конфликта, тогда отношение к карабахскому конфликту приобрело бы другой характер, и его можно было бы рассматривать в контексте борьбы с международным терроризмом», - отметил он.
Что касается поведения Алиева на встрече с сопредседателями МГ ОБСЕ и отказа президента Карабаха принять участие во встрече с ними со ссылкой на отсутствие российского сопредседателя, то, как заметил эксперт, формально Москва была представлена в лице посла в Азербайджане и в лице временного поверенного в Армении.
«Решение Араика Арутюняна связано с тем, что начинается новая игра. Статус Карабаха начинает определяться по-новому. Он не будет определен завтра-послезавтра, как думает Пашинян. В Карабахе на пять лет закрепились российские миротворцы с возможностью дальнейшего продления этого срока. То есть формат будет определяться не столько исходя из того, как складываются взаимоотношения в регионе, а из того, как будут складываться отношения на Ближнем Востоке. Не исключено, что столицей будущего возрождения Армении станет не Ереван, а Степанакерт. Именно в Карабахе, именно в Степанакерте были заложены основы армянской государственности, а не в Ереване», - подчеркнул Тарасов.
По его словам, вместо сопредседательства МГ ОБСЕ появится новый, региональный формат, и нет никаких перспектив, что вместо умирающего формата МГ ОБСЕ Запад может предложить какой-то другой.
«Запад мог помочь Армении, когда шла война, если бы захотел. Например, когда в апреле 2016 года американцы предупредили Азербайджан, что если война продолжится, то США признают Карабах, и Баку остановился. Что сделал Запад в этом случае? Ничего», - заметил он.
Политолог назвал предложение Эрдогана о платформе «шести» «красивой» декларацией, наподобие той, которую Турция предлагала создать после кавказской войны 2008 года.
«Если вопросы в связи с карабахским конфликтом, треугольник отношений между Арменией, Россией и Азербайджаном можно считать урегулированным, то почему Эрдоган вводит фактор Грузии, которая находится под влиянием НАТО? Как дальше будет действовать НАТО? Будут ли члены альянса дальше разыгрывать карабахскую карту и играть в разные вариации со статусом, создавать альтернативные механизмы и интригу? Не менее важно и то, какие силы придут к власти в Армении в случае ухода Пашиняна: реваншисты или другие? Разговоры о том, что вся ситуация и предложения Эрдогана могут открыть новые возможности для Турции, несостоятельны. Возможности открываются для России. Алиев это понял, в Армении это, к сожалению, не уловили, неадекватно оценили ситуацию и продолжают это делать», - добавил Тарасов.
Что касается последних инцидентов в Гадрутском районе, то эксперт считает это не провокацией, а «остаточным явлением локального характера карабахской войны», и они не связаны с глобальными сценариями развития событий.
Напомним, что 12 декабря вооруженные силы Азербайджана, нарушив положения трехстороннего заявления, перешли в наступление в направлении сел Хин Тахер и Хцаберд Гадрутского района. С армянской стороны 6 человек получили ранения. С азербайджанской стороны есть раненые и убитые. 15 декабря глава общины Эдуард Айвазян сообщил Новости Армении - NEWS.am, что село Хин Тахер передано Азербайджану.
На этом фоне французский сопредседатель Стефан Висконти и американский сопредседатель Эндрю Шофер посетили Баку 12 и 13 декабря и Ереван 13 и 14 декабря. В Баку они были приняты президентом Ильхамом Алиевым и встретились с министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым. В Ереване их принял премьер-министр Никол Пашинян, они провели встречу с министром иностранных дел Ара Айвазяном. Из-за невозможности выезда российского сопредседателя Игоря Попова Российскую Федерацию в Баку представлял посол России Михаил Бочарников, а в Ереване - поверенный в делах России Алексей Синегубов.
Сопредседатели в своем заявлении призвали стороны принять дополнительные меры для стабилизации ситуации в соответствии со своими обязательствами и обязались представить конкретные предложения по вопросам, поднятым в ходе встреч, для дальнейшего обсуждения между сторонами.